Chiński producent modułów PV inwestuje w niemiecki startup

Chiński producent modułów PV inwestuje w niemiecki startup
SolarWorX

Producent paneli fotowoltaicznych Canadian Solar zainwestował w berlińską firmę SolarWorX, która oferuje rozwiązania związane z off-gridowymi systemami energetycznymi.

Utworzona trzy lata temu firma SolarWorX z Berlina pozyskała w ramach pierwszej rundy finansowania trzech inwestorów, wśród których znalazły się firmy Canadian Solar, fundusz EIT InnoEnergy, a także niemiecki DEG Invest, który w tym celu wykorzystał środki otrzymane od federalnego ministerstwa współpracy gospodarczej i rozwoju (BMZ) w ramach programu develoPPP.de.

Niemiecka firma nie podaje dokładnej sumy, którą udało jej się zebrać. SolarWorx informuje jedynie, że jest to liczba siedmiocyfrowa.

REKLAMA

Kluczowym produktem berlińskiej firmy jest modułowy system energetyczny o nazwie Solego bazujący na generacji z fotowoltaiki, który jest przeznaczony do zastosowań w lokalizacjach nieposiadających dostępu do publicznej sieci elektroenergetycznej. Energię produkowaną z PV mają magazynować baterie składane z modułów o pojemności 80Wh lub 160Wh.

Nowością, którą chce wdrożyć SolarWorx, ma być technologicznie „agnostyczne” rozwiązanie o nazwie MESH, które ma umożliwić użytkownikom systemu Solego oraz innych systemów bazujących na bateriach 12V dzielenie się energią produkowaną z fotowoltaiki ze znajdującymi się w pobliżu gospodarstwami domowymi czy firmami. Pilotaż z wykorzystaniem systemu MESH ma rozpocząć się w najbliższych miesiącach.


REKLAMA

SolarWorX podkreśla, że rynek, na który chce dotrzeć ze swoim rozwiązaniem, to 1,2 mld ludzi, którzy nadal nie mają stałego dostępu do elektryczności.

– W regionie Afryki Subsaharyjskiej żyje około 600 mln ludzi, którzy są pozbawieni możliwości związanych z dostępem do energii elektrycznej. Zmiana tego stanu rzeczy wymaga więcej niż tylko dobrze zaprojektowanego systemu solarnego. W Afryce wszystko definiuje cena. Nasze rozwiązanie eliminuje potrzebę zaangażowania techników i może zostać dostosowane do indywidualnych potrzeb odbiorców i ich budżetu – zapewnia Felix Boldt, CEO i założyciel SolarWorX.

Kluczowe rynki, na których działa SolarWorX, to Kamerun, Zambia, Nigeria, a także Republika Południowej Afryki, która jest bazą do działalności w regionie subsaharyjskim. Na poszczególne rynki niemiecka firma wchodzi poprzez partnerstwo z lokalnymi dystrybutorami.

Możliwości ekspansji w Afryce dla niemieckiego startupu ma zwiększyć współpraca z Canadian Solar, który posiada na tym kontynencie rozwinięte kanały sprzedaży.

– Elektryfikacja Afryki Subsaharyjskiej jest jednym z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Jest to także jedna z największych okazji biznesowych – komentuje dr Shawn Qu, CEO producenta paneli fotowoltaicznych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.