Jak Twoja instalacja fotowoltaiczna może magazynować energię?

Jak Twoja instalacja fotowoltaiczna może magazynować energię?

Z końcem 2020 roku w Polsce działało około 460 tys. mikroinstalacji. Znakomita większość to instalacje podłączone do sieci energetycznej. Wśród prosumentów rośnie jednak zainteresowanie magazynami energii i całkowitą niezależnością energetyczną. Czy istniejąca już instalacja może po prostu zacząć magazynować prąd? Inżynierowie z Sofar Solar znaleźli ciekawe rozwiązanie.

Zmiany w prawie i dotacje wspierające magazynowanie

Zarówno eksperci jak i rządzący coraz częściej dostrzegają konieczność zwiększenia udziału magazynów energii jako opcji na budowanie niezależności energetycznej oraz stabilności krajowego systemu energetycznego.

REKLAMA

– Pojawiają się wyraźne głosy ekspertów wskazujące magazynowanie energii w naszych domach jako opcję na uzyskanie samowystarczalności energetycznej. Pierwsze zapowiedzi nowej edycji dotacji z programu Mój Prąd sygnalizują możliwość wsparcia również magazynów energii – komentuje Łukasz Kotula, dyrektor Działu Szkoleń i Rozwoju firmy Corab.

 

Jak sprawić, aby Twoja instalacja magazynowała prąd?

Przy tworzeniu nowej instalacji sprawa jest prostsza. Od razu wybieramy komponenty pozwalające na magazynowanie energii. Komplikacje pojawiają się wtedy, gdy mamy już instalację fotowoltaiczną, która jest podłączona do sieci energetycznej, a chcielibyśmy zainstalować również magazyn energii.

Czy można to zrobić bez wymiany falownika? Sofar Solar znalazł idealne rozwiązanie  dodatkowy falownik i dedykowany magazyn.

Jak działa taka instalacja?

REKLAMA

Sofar ME 3000 funkcjonuje jako inwerter magazynu energii, czyli działa bez podłączenia do generatora PV. Może być wykorzystany do każdej istniejącej instalacji fotowoltaicznej, a także do sieci bez takiej instalacji (ładuje się np. w nocy).

Falownik wyposażony jest w złącze back-up, które w połączeniu z zewnętrznym przekaźnikiem może być trwałym źródłem energii korzystającym zarówno z energii z sieci, jak i baterii. Falownik w zestawie posiada datalogger oraz dwa przekładniki prądowe. Przekładniki, umieszczone zgodnie z instrukcją, dostarczają ME3000 potrzebnych do działania informacji.

Urządzenie może pracować w trybie automatycznym (na podstawie parametrów zewnętrznych decyduje, czy ładować czy rozładowywać baterię), bądź w trybie czasowym (np. ładowanie w nocy, rozładowywanie w dzień).

Falownik pracuje z bateriami w zakresie 42-58 V, a także z akumulatorami kwasowymi (po uzyskaniu odpowiedniego na nich napięcia).

Jest to idealne rozwiązanie do już istniejących instalacji, rozszerzające ich możliwości o funkcję zasilania awaryjnego wybranych obwodów (do 3kW) przy niewielkich modyfikacjach w rozdzielni elektrycznej.

Corab to producent nowoczesnych, certyfikowanych systemów fotowoltaicznych oraz dystrybutor renomowanych marek. To również pierwszy w Polsce oficjalny dystrybutor marki Sofar Solar w Polsce.

Poznaj nasze portfolio >>

artykuł sponsorowany