Better Energy zbuduje niesubsydiowane farmy PV

Better Energy zbuduje niesubsydiowane farmy PV
Better Energy

Inwestujący m.in. na polskim rynku, duński deweloper odnawialnych źródeł energii Better Energy podpisał wieloletnią umowę typu Power Purchase Agreement, dzięki której będzie mógł uruchomić kolejne, ogromne elektrownie PV.

Better Energy podpisał umowę PPA na sprzedaż energii, którą kupi działająca na rynku hurtowym energii firma Centrica Energy Trading.

Umowa będzie obowiązywać przez 10 lat i zakłada dostarczanie co roku 112 GWh energii elektrycznej. Jak wylicza Better Energy, taki wolumen odpowiada rocznej konsumpcji energii generowanej przez 70 tys. duńskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Kontrakt na dostawy energii dla Centrica Energy Trading ma umożliwić budowę dwóch elektrowni fotowoltaicznych.

Duński deweloper na razie nie podaje szczegółów dotyczących tych inwestycji. Wiadomo jednak, że zawarta umowa PPA umożliwi ich realizację bez jakiegokolwiek publicznego wsparcia w formie dotacji czy gwarancji odkupu energii.  

Dla Better Energy będą to już kolejne inwestycje w niesubsydiowane elektrownie fotowoltaiczne, których realizację umożliwią zawarte umowy PPA.


W ubiegłym miesiącu duńska firma ogłosiła zawarcie wieloletniej umowy sprzedaży energii z koncernem farmaceutycznym Lundbeck, który będzie mógł pochwalić się zaspokojeniem 100 proc. swojego zapotrzebowania energią ze źródeł odnawialnych.

Umowa z Lundbeck została zawarta na okres 7 lat i umożliwi zabezpieczenie finansowania bankowego i zrealizowanie inwestycji. Farma fotowoltaiczna, która powstanie w wyniku tej umowy, zostanie wybudowana w Guldborgsund i ma być gotowa w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Jej moc wyniesie 34 MW.

REKLAMA

We wrześniu ubiegłego roku duński deweloper ogłosił uruchomienie farmy fotowoltaicznej o mocy 51 MW, która powstała w Næstved. Również ta inwestycja została zrealizowana bez dotacji czy publicznych gwarancji odkupu energii. Jej realizację umożliwiło zawarcie wieloletniej umowy PPA z Google.

W celu realizacji dostaw energii dla Google duński deweloper wybuduje farmy PV o całkowitej mocy 100 MW.

Better Energy informował ponadto pod koniec ubiegłego roku o planach inwestycji na duńskim i polskim rynku fotowoltaicznym w ramach joint venture z funduszem emerytalnym Industriens Pension.

Pierwszych pięć farm fotowoltaicznych, które obejmie współpraca Better Energy i Industriens Pension, już wytwarza energię, natomiast budowa kolejnych ma zostać sfinalizowana w latach 2021-22.

Obie firmy mają przeznaczyć na wspólne projekty w sumie 1,5 mld duńskich koron. Taki kapitał ma być wkładem własnym i umożliwi pozyskanie kredytów.

Całkowity koszt inwestycji jest szacowany na 4 mld DKK, czyli około 2,4 mld PLN.

Łączna moc elektrowni fotowoltaicznych, które zostaną uruchomione w ramach współpracy obu podmiotów, ma wynieść ponad 1 GW, z czego około 250 MW ma powstać w Polsce.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.