Solarne dachówki z Niemiec za 25-30 euro za sztukę

Solarne dachówki z Niemiec za 25-30 euro za sztukę
Autarq

Niemiecki Autarq dołącza do grona firm, które oferują montaż solarnych dachów. Koszt oferowanych przez Autarq solarnych dachówek potrzebnych do budowy instalacji o mocy 5 kW to około 15 tys. euro.

Firma będąca częścią niemiecko-holenderskiej grupy Econnext produkuje solarne dachówki od 2018 roku w mieście Prenzlau. Autarq ogłosił wówczas, że jego celem jest zainwestowanie ponad 1 mln euro w linie produkcyjne, na których docelowo chciał wytwarzać co najmniej 500 tys. dachówek rocznie.

Autarq dotychczas zrealizował już około 250 solarnych dachów, instalując systemy PV o przeciętnej mocy 5-8 kW.

REKLAMA

Nominalna moc pojedynczej, zawierającej monokrystaliczne ogniwa dachówki wynosi 10-12,5 W w zależności od rozmiaru. Na metrze kwadratowym realne ma być osiągnięcie mocy 127-135 W.

Firma podkreśla, że waga solarnej dachówki nie różni się od wagi tradycyjnych dachówek, dlatego taka inwestycja nie wymaga zaplanowania ponadstandardowego obciążenia dachu. 

Producent informuje, że do instalacji systemu fotowoltaicznego o mocy 5 kW potrzebne jest około 40 m2 dachu, na których zostanie umieszczonych około 500 solarnych dachówek.


Taka instalacja ma wygenerować  w skali roku około 4-4,5 MWh energii elektrycznej, co – jak zwraca uwagę niemiecka firma – odpowiada zapotrzebowaniu na energię 4-osobowej rodziny.

Zaletą systemu oferowanego przez Autarq ma być architektura systemu PV, która wpływa korzystnie na uzyski energii w przypadku częściowego zacienienia instalacji i nie powoduje tak dużych strat w uzysku energii jak w przypadku instalacji złożonych z modułów połączonych szeregowo.

PV Magazine podaje, że cena pojedynczej solarnej dachówki wynosi od 25 do 30 euro. Oznacza to, że koszt zakupu solarnych dachówek potrzebnych do uzyskania mocy instalacji na poziomie 5 kW to około 12 500 – 15 000 euro. Odpada jednak przy tym koszt związany z zakupem standardowych dachówek, na których dopiero można byłoby zainstalować system PV złożony z tradycyjnych modułów.

Autarq ma zapewniać na swoje dachówki 25-letnią gwarancję jeśli chodzi o określony uzysk energii.  

 

REKLAMA

Fot. Autarq.

 

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: