Rynek umów PPA na energię z fotowoltaiki rośnie w szybkim tempie

Rynek umów PPA na energię z fotowoltaiki rośnie w szybkim tempie
Umowy PPA na energię odnawialną w Europie / RE-Source

Ubiegły rok okazał się rekordowy jeśli chodzi o zawarte z odbiorcami korporacyjnymi umowy na zakup energii z elektrowni fotowoltaicznych w Europie.

Z danych stowarzyszenia RE-Source promującego inwestycje w odnawialne źródła energii na podstawie komercyjnych umów PPA (Power Purchase Agreement) wynika, że w ubiegłym roku wyraźnie wzrosły moce w elektrowniach fotowoltaicznych w Europie, z których energię zakontraktowano n podstawie tego rodzaju umów.

Dane RE-Source pokazują, że zawierane na rynku umowy PPA stają się coraz poważniejszą alternatywą dla publicznych umów na energię, które, dając inwestorom wieloletnie gwarancje odkupu energii po cenie zapewnionej przez państwo, napędzały dotąd inwestycje w europejskiej fotowoltaice.

REKLAMA

O ile w poprzednich latach w Europie komercyjne umowy PPA zawierano głównie na energię z farm wiatrowych, o tyle w ostatnim roku widać wyraźny wzrost jeśli chodzi o umowy na energię z elektrowni fotowoltaicznych.


W 2020 roku energetyka słoneczna odpowiadała za 43 proc. mocy w OZE zakontraktowanych w ramach umów PPA w Europie. Rok wcześniej jej udział wynosił 29 proc. Zawarte w zeszłym roku umowy PPA obejmują zakup energii z elektrowni PV o mocy 1,7 GW. W tym około 1 GW to inwestycje zlokalizowane w Hiszpanii.

W sumie w ubiegłym roku w Europie podpisanych zostało 51 umów PPA z 33 firmami. W tym 28 firm po raz pierwszy zawarło takie umowy. Wśród nich były m.in. Vodafone i Orange.

REKLAMA

Aż 7 takich umów na energię ze źródeł odnawialnych o mocy  850 MW zawarł Amazon, który będzie odbierać energię z instalacji znajdujących się we Francji, Włoszech, Niemczech, Irlandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Największym rynkiem jeśli chodzi o komercyjne umowy PPA na energię odnawialną, które zostały zawarte w ubiegłym roku, okazała się Hiszpania. Drugie miejsce przypadło Niemcom.

Umowy PPA z podziałem na kraje, dane w MW. Źródło RE-Source.


redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.