Karpat Solar – nowy producent modułów PV w Europie

Karpat Solar – nowy producent modułów PV w Europie
Mondragon Assembly

Europejski przemysł fotowoltaiczny powiększy się o kolejnego producenta modułów. Będzie to rumuński Karpat Solar. O kontrakcie na dostawę linii produkcyjnych dla tej firmy poinformował hiszpański Mondragon.

Karpat Solar po uruchomieniu fabryki, która ma powstać w regionie Transylwanii, będzie pierwszym producentem modułów fotowoltaicznych w Rumunii.

O pozyskaniu kontraktu na dostawy linii produkcyjnych dla Karpat Solar poinformowała hiszpańska firma Mondragon Assembly.

REKLAMA

Umowa zakłada dostarczenie do lata 2021 r. do Rumunii sprzętu mającego umożliwić wyprodukowanie w skali roku modułów o mocy 100 MW.

Mondragon informuje, że ma to być jedynie pierwszy etap inwestycji w moce produkcyjne firmy Karpat Solar, która w pierwszej kolejności chce zaspokajać popyt na krajowym rynku, a w dalszej kolejności planuje wejście ze swoimi produktami na inne rynki Unii Europejskiej.


Hiszpańska firma podkreśla w komunikacie na temat umowy z Karpat Solar, że w 2021 roku w europejskim przemyśle fotowoltaicznym powstanie kilka nowych fabryk modułów.

REKLAMA

– Będą one różnić się zarówno skalą jak i wytwarzanym produktem. Spodziewamy się dywersyfikacji technologicznej. Oprócz standardowych modułów będziemy świadkami wprowadzania modułów HJT, BIPV i  innych niszowych technologii – komentuje Igor Herrarte z Mongragon Assembly.

Mongragon dostarcza linie do produkcji modułów fotowoltaicznych od 15 lat. Hiszpanie obecnie oferują linie umożliwiające produkcję od 15 MW do 200 MW modułów rocznie.

Do instalacji linii wytwarzającej w skali roku moduły o mocy 200 MW, którą ma w ofercie Mondragon, potrzebna jest powierzchnia 45 x 40 m2, a do jej obsługi koniecznych jest 35 pracowników. Taka linia ma umożliwiać produkcję do 120 modułów na godzinę.

 

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.