Webinar Intersolar Europe: Wchodząca gwiazda – rynek fotowoltaiki w Polsce

Webinar Intersolar Europe: Wchodząca gwiazda – rynek fotowoltaiki w Polsce

Intersolar Europe i Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki (PV POLAND) zapraszają na webinar „A Rising Star: PV Market Poland” poświęcony rozwojowi rynku fotowoltaicznego w Polsce, który odbędzie się w dniu 30 marca 2021 r.

Polska awansowała do czołówki największych rynków fotowoltaicznych w Europie, uruchamiając w 2020 roku instalacje fotowoltaiczne o mocy 2635 MW – co jest wynikiem trzykrotnie wyższym od zanotowanego rok wcześniej. To sprawia, że Polska znalazła się w gronie czterech największych rynków PV w Europie, ustępując tylko Hiszpanii (2,7 GW), Holandii (2,8 GW) oraz Niemcom (4,8 GW).

Łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wzrosła na koniec 2020 roku do 3935 MW i wszystkie znaki wskazują na dalszy, silny wzrost. W najbliższych latach polski rynek fotowoltaiczny powinien rosnąć w średnim tempie 35 proc. rocznie. W efekcie w 2024 roku łaczna moc PV ma osiągnąć 8,3 GW. Taka prognoza została wpisana do umiarkowanego scenariusza opracowanego przez euruopejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe, zawartego w raporcie EU Market Outlook – i  obecnie można taką prognozę uznać za konserwatywną.

REKLAMA

Boom fotowoltaiczny na każdym poziomie

Polski rynek fotowltaiczny doświadcza boomu na każdym poziomie – od małych, prywatnych intsalacji dachowych, systemów realizowanych u inwestorów komercyjnych po duże, naziemne elektrownie PV. Według Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki (PV POLAND) liczba małych instalacji fotowoltaicznych o mocy poniżej 50 kW, których średnia moc wyniosła 6,5 kW, wzrosła ze 155 tysięcy (992 MW) na koniec 2019 roku  457,4 tys. (3 GW) na koniec 2020 r. Tego rodzaju systemy stanowiły aż 75 proc. mocy zainstlowanch w polskiej fotowoltaice. Warto dodać, że w przygotowaniach są duże projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy około 4 GW, dla których inwestorzy uzyskali warunki przyłączenia.

Oprócz silneo spadku kosztów oraz rosnącej świadomości środowiskowej, rynek napędza szereg programów wpsparcia (np. Mój Prąd – 230 mln euro, Czyste Powietrze). Program Agroenergia jest przenzaczony dla rolników, zapewnia niskooprocentowane pożyczki oraz bezpośrednie subsydia.

Silne wsparcie rządu

Polski rząd wprowadził silne wsparcie regulacyjne zarówno dla małych instalacji jak i dużych, naziemnych elektrowni PV. Jednym z przykładów jest bilansownaie wspierające prosumentów.

Systemy fotowoltaiczne o mocy do 50 kW korzystają również z obniżonej stawki VAT z 23 proc. do 8 proc. co więcej, koszty zakupu i instalacjisystemów PV można pomniejszyć, korzystając z podatkowej ulgi termomodernizacyjnej. Dodatkowo budowa dużych elektrowni fotowoltaicznych jest wspierana przez system aukcyjny. Jednym ze zwycięzców ostatnich aukcji przeprowadodzonych pod koniec 2020 roku był inwestor planujący budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 200 MW, która ma powstać w województwie pomorskim.

Firmy stają się neutralne klimatycznie

W Polsce zaczynają powstawać także wielkoskalowe projekty fotowoltaiczne, w przypadku których inwestorzy nie bazują na subsydiach – takich jak park fotowoltaiczny w Witnicy, blisko granicy polsko-niemieckiej granicy, o mocy 64 MW. Produkowana przez nią energia będzie sprzedawana lokalnej fabryce cementu poprzez dwustronną umowę PPA.

REKLAMA

Ponadto fabryka katod bateryjnych w Koninie w woj. wielkopolskim będzie zasilana w całości energią odnawialną – długoterminowy kontrakt został właśnie podpisany.

Coraz więcej dużych firm chce produkować energię odnawialną na własny użytek, na przykład producent mebli metalowych z Suwałk w woj. podlaskim w północno-wschodniej Polsce ostatnio zaczął zaspokajać swoje zapotrzebowanie wykorzystując instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 2 MW.

Więcej informacji o polskim rynku fotowoltaicznym zostanie przekazanych podczas webinarium Intersolar Europe – organizatora największych europejskich targów dla branży fotowoltaicznej.

Webinar będzie prowadzony w języku angielskim. Więcej na jego temat:

https://www.intersolar.de/webinars/a-rising-star-pv-market-poland


Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki 

 

artykuł sponsorowany