Enea zbadała wpływ pracy mikroinstalacji na sieć

Enea zbadała wpływ pracy mikroinstalacji na sieć
Enea

Biuro Inicjatyw Innowacyjnych Enei Operator zakończyło realizację międzynarodowego projektu iDistributedPV Fotowoltaika w sieci dystrybucyjnej: zintegrowane, inteligentne rozwiązania w rozproszonym wytwarzaniu energii działające w oparciu o fotowoltaikę, urządzenia do magazynowania energii i efektywne zarządzanie popytem. Efektem projektu jest m.in. uruchomienie aplikacji do analizy rozwiązań prosumenckich systemów fotowoltaicznych.

Enea informuje, że współpraca Biura Inicjatyw Innowacyjnych z 11 zagranicznymi partnerami w ramach konsorcjum realizującego projekt DistributedPV pozwoliła na przeanalizowanie barier regulacyjnych, administracyjnych, ekonomicznych i technicznych, które spowalniają rozwój fotowoltaiki w 14 krajach Unii Europejskiej.

W projekcie badano modele wsparcia dla fotowoltaiki oraz aspekty techniczne oraz ekonomiczne w zakresie wymagań dotyczących sprzętu i komponentów dla mikroinstalacji. Analizie poddano kwestie ekonomiczne, w tym koszty rozwiązań i korzyści wynikające z zastosowania różnych technologii, zarówno na poziomie prosumenta, jak i całego systemu elektroenergetycznego.

REKLAMA

W części technicznej projektu zbadano osiem obiecujących rozwiązań dla prosumentów, przeprowadzając symulacje komputerowe dla warunków realnych sieci dystrybucyjnych w pięciu krajach Unii Europejskiej: w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Grecji i na Litwie. 


Badana była praca sieci po przyłączeniu źródeł, jej przeciążenia i przekroczenia parametrów związanych z poziomami napięć w węzłach sieci.

– W ramach projektu iDistributedPV zbadano również aspekty prawne regulacji dotyczących wdrażania rozproszonych źródeł fotowoltaicznych na szeroką skalę. Analizy dokonano poprzez pryzmat uwarunkowań wynikających z polityki energetycznej, ochrony środowiska, ograniczeń zużycia paliw kopalnych oraz dekarbonizacji gospodarek krajów UE – informuje prof. Wojciech Drożdż, wiceprezes Enei Operator ds. innowacji i logistyki.

W zakresie analiz ekonomicznych przeprowadzono symulacje dotyczące inwestycji fotowoltaicznych w ramach 22 parametrów, w tym m.in. wewnętrznej stopy zwrotu IRR, wartości bieżącej netto NPV, uśrednionego kosztu energii elektrycznej LCOE, uśrednionego kosztu magazynowania LCOS, redukcji CO2 czy zysku z zastosowania systemu opustów.

Kalkulacje przeprowadzono dla prosumentów indywidualnych o różnych profilach konsumpcji, różnym rozmiarze instalacji oraz różnych pojemnościach systemów magazynowania. Analizy przeprowadzono również dla prosumentów zbiorowych w budynkach komunalnych i wielorodzinnych, instalacji biznesowych i kontraktowych a także koncepcji wirtualnej elektrowni, czyli połączonych w sieć wielu odnawialnych źródeł energii znajdujących się w różnych lokalizacjach geograficznych.

Jednym z rezultatów projektu jest powstanie programu umożliwiającego prowadzenie symulacji i analiz rozwiązań dot. prosumenckich systemów fotowoltaicznych.

Enea informuje, że program wykonuje analizy techniczne, ekonomiczne i środowiskowe dotyczące integracji systemów fotowoltaicznych o różnym przeznaczeniu, np. mieszkaniowym, biurowym, przemysłowym i innym. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, ponieważ zużycie energii i profil zapotrzebowania mogą być bardzo zróżnicowane. Symulacja tworzona jest na podstawie wprowadzonych danych wejściowych, takich jak  charakterystyka nasłonecznienia, profil zapotrzebowania na energię, cena energii elektrycznej oraz moc instalacji.

Program ma generować najważniejsze informacje o planowanej inwestycji, zapewniając możliwość porównania różnych mocy instalacji fotowoltaicznych i wybór najbardziej efektywnego rozwiązania z ekonomicznego, technicznego i środowiskowego punktu widzenia. W efekcie ma to pozwolić na określenie, czy najlepszą opcją jest samodzielne zużycie wytworzonej energii elektrycznej, sprzedaż lub kupowanie energii z sieci czy jej magazynowanie i użycie zgodnie z profilem zapotrzebowania.

Dzięki przeprowadzonym obliczeniom i analizom możliwe ma być sformułowanie rekomendacji technicznych i ekonomicznych w zakresie niezbędnego sprzętu, konfiguracji, sposobów integracji z siecią elektroenergetyczną oraz stworzenie modeli do właściwego planowania oraz zarządzania najskuteczniejszymi rozwiązaniami i ich integracji z rynkami energii elektrycznej.

REKLAMA

Projekt iDistributedPV zrealizowano w ramach programu Horyzont 2020, największego w historii Unii Europejskiej programu obejmującego badania naukowe i innowacje, którego budżet wynosi 80 mld euro. Wyniki projektu dostępne są w intranecie Enea Operator w formie szczegółowych raportów dostępnych pod tym linkiem.

Enea Operator w 2020 roku zrealizowała rekordowo dużo inwestycji związanych z przyłączeniem do sieci źródeł odnawialnych, których było prawie 43,2 tys., a ich moc wyniosła niemal 545 MW.

Aż 99 z nich to duże instalacje OZE – zakwalifikowane do II i III grupy przyłączeniowej – o łącznej mocy 245 MW. Do tego na terenie obsługiwanym przez Eneę Operator uruchomiono 43 090 mikroinstalacji, których spółka przyłączyła prawie czterokrotnie więcej niż w roku 2019

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: