Columbus zakłada finalizację połowy z rozwijanych projektów PV

Columbus zakłada finalizację połowy z rozwijanych projektów PV
Solarparc

Columbus Energy, który wcześniej skupiał się montażu instalacji fotowoltaicznych dla prosumentów, zdobywając dominującą pozycję na tym rynku, w ubiegłym roku rozpoczął ekspansję w segmencie naziemnych farm fotowoltaicznych, szybko budując pokaźny portfel projektów PV.

W opublikowanym wczoraj raporcie finansowym za 2020 rok Columbus Energy poinformował, że jego portfel projektów farm fotowoltaicznych sięga już 5848 MW, z czego na razie firmie kierowanej przez Dawida Zielińskiego udało się uruchomić produkcję energii z farm PV o mocy 34 MW. To projekty o jednostkowej mocy do 1 MW.

Jak mówił wczoraj prezes Columbusa, omawiając wyniki finansowe za 2020 rok, przeciętne przychody z farm fotowoltaicznych, które oddano do użytku, powinny wynosić około 300 tys. zł w skali roku. Koszt inwestycji w farmę PV o mocy 1 MW Dawid Zieliński ocenił na 3-4 mln zł – w zależności od konkretnych uwarunkowań danego projektu.

REKLAMA

W projektach realizowanych samodzielnie, wliczając już oddane do użytku 34 MW, Columbus posiada obecnie potencjalną moc na poziomie 797 MW. W tym 64 MW znajduje się w trakcie budowy, dla 514 MW trwa proces uzyskiwania bądź zabezpieczono już warunki przyłączenia, a projekty o mocy 186 MW są na etapie przed warunkami przyłączenia.  

Dla pierwszych projektów Columbus zabezpieczył 15-letnie gwarancje odkupu energii w aukcjach, które na przełomie listopada i grudnia 2020 r. przeprowadził Urząd Regulacji Energetyki. Chodzi o projekty w koszyku zarówno do 1 MW jak i powyżej 1 MW.


Na portfel projektów PV w grupie Columbus Energy składają się także inwestycje realizowane na podstawie umów zawartych z zewnętrznymi deweloperami. W tym przypadku portfel obejmuje skumulowaną moc 763 MW, w tym 465 MW to projekty przed uzyskaniem warunków przyłączenia, a 298 MW to inwestycje, dla których zabezpieczane są warunki przyłączenia lub już zostały wydane.

REKLAMA

Największy udział w portfelu projektów fotowoltaicznych Columbusa to projekty po podpisanych umowach, tzw. term-sheet, w przypadku których prowadzone są rozmowy z deweloperami. Negocjowane są zasady współpracy przy projektach o łącznej mocy aż 4288 MW, z czego jednak tylko dla 260 MW udało się uzyskać warunki przyłączenia lub trwa proces aplikowania o wydanie warunków. Pozostałe projekty są na wcześniejszym etapie przygotowania.

Jak szacował wczoraj Dawid Zieliński, koszt wybudowania całego portfela o mocy ok. 6 GW wyniósłby około 7 mld zł. Prezes Columbusa zaznaczył jednak, że realne jest uruchomienie produkcji energii w przypadku połowy z kompletowanego portfela projektów PV.

Dawid Zieliński wskazał w tym kontekście na rosnące ograniczenia wynikające ze zdolności operatorów do przyłączenia do sieci kolejnych mocy. Ocenił przy tym, że budowanie magazynów energii przy realizowanych farmach, aby zwiększyć możliwości oddawania do sieci energii z PV, przy obecnych warunkach rynkowych jest ekonomicznie nieuzasadnione.

Większość środków na inwestycje w naziemne farmy fotowoltaiczne Columbus Energy chce pozyskać dzięki emisji tzw. zielonych obligacji.

We wrześniu 2020 r. spółka New Energy Investments z grupy Columbusa zawarła z domem maklerskim BOŚ Bank umowę programu emisji obligacji do 500 mln zł. W pierwszej emisji obligacje serii A o wartości 75 mln zł objął BOŚ.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.