Chiński producent zapowiada koniec ery spadków cen paneli fotowoltaicznych

Chiński producent zapowiada koniec ery spadków cen paneli fotowoltaicznych
Canadian Solar

Jeden z największych na świecie producentów paneli fotowoltaicznych, Canadian Solar, w najnowszym raporcie finansowym wymienia czynniki, które w ostatnim czasie spowodowały wzrost kosztów towarzyszących produkcji modułów PV. Chińska firma zaznacza, że ostatnio widać na rynku pewną stabilizację w tym zakresie, jednak zdaniem kierownictwa Canadian Solar nie można już liczyć na dalszy spadek cen paneli, jak miało to miejsce w ostatnich latach.

Canadian Solar podał, że w czwartym kwartale 2020 r. sprzedał panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 2998 MW, w tym 359 MW trafiło do projektów deweloperskich realizowanych wewnątrz grupy. To  oznacza wzrost o 22 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku, ale również spadek o 5 proc. w zestawieniu z wcześniejszym kwartałem. 

Przychody chińskiej firmy wzrosły w czwartym kwartale o 9 proc. rok do roku oraz o 14 proc. kwartał do kwartału, do poziomu 1041 mln USD. Wzrost w tym zakresie miał wynikać głównie ze sprzedaży projektów deweloperskich realizowanych w USA, Meksyku, Japonii, Kanadzie i we Włoszech, co zrównoważyło spadek wolumenu sprzedanych paneli względem trzeciego kwartału.

REKLAMA

Zysk netto firmy za czwarty kwartał spadł do 7 mln USD wobec 9 mln USD we wcześniejszym kwartale. Średnia kwartalna marża wyniosła 13,6 proc. w porównaniu do marży na poziomie 19,5 proc. we wcześniejszym kwartale.

Spadek marży wynikał ze wzrostu kosztów produkcji, przy czym miał zostać częściowo zrównoważony przez wzrost średnich cen sprzedaży. Koszty operacyjne Canadian Solar wzrosły w ostatnich trzech miesiącach 2020 roku do 139 mln USD i były o 20 mln USD wyższe niż we wcześniejszym kwartale.


REKLAMA

–  To był trudny kwartał z powodu wzrostu kosztów. Ceny polikrzemu były wysokie, a ostatnio jeszcze wzrosły o 25 proc., inflacja jeśli chodzi o podstawowe waluty: dolara, euro, jena,  przekładała się na deprecjację juana, co zmniejszało naszą marżę. Jednak warte odnotowania jest, że mimo dalszych wahań odnotowaliśmy spadek pewnych kosztów, związanych m.in. z cenami szkła solarnego, a także dostrzegamy pierwsze sygnały świadczące o normalizacji kosztów transportu morskiego – komentuje Yan Zhuang z Canadian Solar. 

Yan Zhuang w komentarzu na temat obecnej sytuacji na rynku fotowoltaicznym podkreśla, że o ile widać globalny wzrost popytu na fotowoltaikę, który wynika z rosnącej konkurencyjności kosztowej, to jednak jego zdaniem trzeba liczyć się z końcem spadków cen paneli PV, które były notowane w ostatnich latach.

– Dochodzimy do końca ery stale spadających kosztów paneli fotowoltaicznych. Co więcej, w krótkim terminie ceny paneli wzrosną – zapewnia Yan Zhuang. 

W raporcie finansowym za czwarty kwartał 2020 r. Canadian Solar podkreśla proces wydzielenia ze swojej grupy firmy CSI Solar, która skupi się na produkcji modułów i która ma trafić na chińską giełdę. W wyniku przeprowadzenia procesu pre-IPO inwestorzy objęli w CSI Solar 20 proc. udziałów, a Canadian Solar zachował 80 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.