Właściciel największej elektrowni PV w Polsce podał wyniki finansowe

Właściciel największej elektrowni PV w Polsce podał wyniki finansowe
Baywa

Niemiecka grupa BayWa, która należy do najaktywniejszych deweloperów na europejskim rynku OZE i która zbudowała m.in. największą farmę fotowoltaiczną w naszym kraju, podała wyniki finansowe za 2020 r.

Niemiecka grupa BayWa AG w 2020 roku wypracowała przychody na poziomie 17,155 mld euro, co oznaczało wzrost o 0,6 proc. w porównaniu do przychodów z 2019 roku.

EBITDA firmy wyniosła 468,4 mln euro i wzrosła rok do roku o 16,2 proc. Z kolei wynik EBIT wzrósł ze 188,4 mln euro do 215,2 mln euro.

REKLAMA

BayWa podała również bardziej szczegółowe dane na temat EBIT wypracowanego przez poszczególne segmenty grupy.

Segment energetyczny zanotował EBIT na poziomie 142,7 mln euro, co oznaczało wzrost o 12 proc. w porównaniu do danych z roku 2019 – mimo spadku przychodów w tym segmencie z 4,5 mld euro do 4,2 mld euro.

W tym wyłącznie w energetyce odnawialnej BayWa wypracowała EBIT rzędu 110,9 mln euro, co oznaczało wzrost rok do roku o 9,8 proc. Mająca siedzibę w Monachium firma podkreśla, że do tego wzrostu przyczyniło się zwiększenie sprzedaży komponentów elektrowni fotowoltaicznych do ponad 1 GW.


Za inwestycje w OZE w niemieckiej grupie odpowiada spółka BayWa r.e., która w skali roku generuje przychody wynoszące około 2,5 mld euro, a która ostatnio zwiększyła swoje możliwości finansowe dzięki inwestycji szwajcarskiego funduszu Energy Infrastructure Partners (EIP), który za kwotę 530 mln euro nabył 49 proc. udziałów w firmie.

Do tej pory BayWa r.e. uruchomiła odnawialne źródła energii o łącznej mocy ponad 4 GW, a ponadto sprawuje nadzór nad elektrowniami OZE o łącznej mocy ponad 10 GW.

BayWa r.e. prowadzi działalność także w Polsce. Firma uruchamia ogromną elektrownię fotowoltaiczną na terenie położonej w woj. lubuskim gminy Witnica.

Budowa farmy fotowoltaicznej, której docelowa moc wyniesie 64,4 MW, jest właśnie finalizowana. Po uruchomieniu produkcji energii będzie to największy tego rodzaju obiekt w Polsce. Ostatnio BayWa poinformowała o pozyskaniu odbiorcy energii produkowanej na tej farmie PV. Energię będzie kupować w ramach zawartej na 10 lat umowy PPA spółka Górażdże Cement SA.

REKLAMA

BayWa r.e. działa także w naszym kraju jako dystrybutor komponentów instalacji fotowoltaicznych. Firma ogłosiła właśnie, że w ramach tej działalności otworzy w przyszłym miesiącu w Krakowie nowy magazyn o powierzchni 5,7 tys. m2.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: