Krajowe elektrownie fotowoltaiczne ustanowiły nowy rekord

Krajowe elektrownie fotowoltaiczne ustanowiły nowy rekord
PV Energia

Wczoraj po godzinie 13 znajdujące się  na terenie Polski elektrownie fotowoltaiczne ustanowiły nowy rekord produkcji energii. W ubiegłym miesiącu odnotowana przez PSE generacja z fotowoltaiki była ponad dwukrotnie wyższa od produkcji z PV odnotowanej w lutym.

Jak informuje operator krajowego systemu elektroenergetycznego, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, wczoraj o godzinie 13.30 funkcjonujące w naszym kraju elektrownie fotowoltaiczne pracowały z odnotowaną przez operatorów sieci mocą 2 652,7 MW. Tym samym generacja z PV w Polsce po raz pierwszy przekroczyła poziom 2,6 GW.

Warto przy tym zauważyć, że operatorzy sieci odnotowują tylko moc oddawaną do sieci i w ich danych nie widać generacji, która była w danym momencie wykorzystywana na potrzeby własne prosumentów.

REKLAMA

Wczoraj w godzinie 13-14 elektrownie fotowoltaiczne wprowadziły do krajowego systemu elektroenergetycznego w sumie 2 614,3 MWh energii elektrycznej.

W dniu 31 marca elektrownie fotowoltaiczne zaczęły dostarczać energię do sieci po godzinie 7. W godzinie 7-8 Polskie Sieci Elektroenergetyczne odnotowały produkcję na poziomie 14,3 MWh. Z kolei ostatnie megawatogodziny energii fotowoltaika wprowadziła do sieci w dniu wczorajszym w godzinie 20-21 (43,57 MWh).

Barierę 2 GW mocy oddawanej do sieci działające w kraju elektrownie fotowoltaiczne przekroczyły po raz pierwszy ponad tydzień temu, w dniu 22 marca, kiedy po godzinie 11 elektrownie fotowoltaiczne oddawały do sieci moc wynoszącą 2 448 MW.

W całym ubiegłym miesiącu krajowe elektrownie fotowoltaiczne wprowadziły do sieci 302,48 GWh energii elektrycznej. Dla porównania znajdujące się w Polsce farmy wiatrowe w tym samym czasie wyprodukowały 1370 GWh energii elektrycznej.


REKLAMA

Miesiąc wcześniej, w lutym, krajowa fotowoltaika wprowadziła do sieci 139,75 GWh energii elektrycznej, podczas gdy generacja z farm wiatrowych wyniosła 1295 GWh.

Natomiast w styczniu br. PSE odnotowały wprowadzenie do sieci z fotowoltaiki w sumie 68,73 GWh energii, a z elektrowni wiatrowych – 1294,5 GWh.

Ponad 4 GW mocy

Według danych PSE, zainstalowana moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wyniosła na dzień 1 lutego br. w sumie 4088,9 MW, rosnąc w styczniu o 153,16 MW.

Wynik ze stycznia jest gorszy od wzrostów notowanych przez PSE w ostatnich miesiącach ubiegłego roku, które stały pod znakiem rekordowych inwestycji w polskiej fotowoltaice, napędzanych głównie przez instalacje prosumentów realizowane na finiszu drugiej edycji programu Mój Prąd.

W grudniu 2020 r. operator krajowego systemu elektroenergetycznego raportował wzrost mocy w polskiej fotowoltaice o 274,04 MW, miesiąc wcześniej podano wynik 241,3 MW, a w najlepszym w historii polskiego rynku PV miesiącu, którym zgodnie z danymi PSE okazał się październik ub.r., operatorzy sieci informowali o przyłączeniu instalacji o mocy wynoszącej aż 737,68 MW.

W całym ubiegłym roku wzrost mocy w polskiej fotowoltaice wyniósł 2636,14 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.