Ogromny magazyn energii powstanie przy farmie fotowoltaicznej Apple

Ogromny magazyn energii powstanie przy farmie fotowoltaicznej Apple
Apple

Jedna z farm fotowoltaicznych, która zasila infrastrukturę Apple, zostanie wyposażona w ogromny magazyn energii. Baterie do tej instalacji ma zapewnić Tesla. Będzie to jeden z największych bateryjnych magazynów energii na świecie.

Technologiczny gigant od lat inwestuje w odnawialne źródła energii, aby zwiększać ich udział w swojej konsumpcji. Apple inwestuje w tym celu we własne źródła OZE, a dodatkowo podpisuje wieloletnie umowy na odbiór energii, dając podstawę do budowy farm wiatrowych i fotowoltaicznych przez innych inwestorów.

Jedna z elektrowni fotowoltaicznych Apple – o mocy 130 MW – znajduje się w Kalifornii, około 100 mil na południowy wschód od siedziby koncernu w Cupertino, dla której zresztą dostarcza energię.

REKLAMA

Teraz Apple zdecydował, że postawi przy tej elektrowni fotowoltaicznej ogromne baterie, aby wygładzić profil oddawanej do sieci energii. Dzięki magazynowi energia z ogromnej farmy PV będzie mogła zaopatrywać infrastrukturę Apple w czasie do kilku godzin po zakończeniu generacji z fotowoltaiki.

Ogromny magazyn energii będzie mógł zgromadzić do 240 MWh energii elektrycznej, co uczyni go jednym z największych tego rodzaju obiektów na świecie. Jak wylicza Apple, taka ilość energii odpowiada dziennemu zapotrzebowaniu na energię 7 tysięcy amerykańskich gospodarstw domowych.

Apple nie poinformował w komunikacie, kto będzie dostawcą magazynu energii, jednak amerykański serwis The Verge przekazał, że baterie dostarczy Tesla. Mają to być moduły baterii o nazwie Megapack, których jednostkowa pojemność może sięgać 3 MWh. Koncern Elona Muska ma dostarczyć do tej inwestycji 85 Megapacków.


Cel Apple to osiągnięcie neutralności klimatycznej – także w swoim łańcuchu dostaw – już do roku 2030.

REKLAMA

Już obecnie Apple posiada zakontraktowane zakupy energii odnawialnej i sam wytwarza zieloną energię w łącznej ilości odpowiadającej jego całkowitemu zapotrzebowaniu. Tym samym Amerykanie zrealizowali cel wyznaczony w październiku 2015 roku przed szczytem klimatycznym w Paryżu, podczas którego kraje ONZ uzgodniły zapisy globalnej umowy klimatycznej.

Jeden z ostatnich projektów OZE, w które zaangażował się Apple, jest prowadzony w Daniii. Projekt zakłada budowę dwóch ogromnych turbin wiatrowych w pobliżu duńskiego miasta Esbjerg. Mają one produkować w skali roku w sumie 62 GWh energii elektrycznej. Obie turbiny o mocy po 8,4 MW dostarczy MHI Vestas i zostaną posadowione na wieżach wysokich na 200 metrów.

Energia zasili centrum serwerowe Apple, które znajduje się w Viborg, natomiast nadwyżki trafią do duńskiej sieci elektroenergetycznej.

Duńskie centrum serwerowe amerykańskiego koncernu jest już zresztą zasilane energią pochodzącą z ogromnej, niesubsydiowanej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 50 MW, która powstała w Thisted. Tę inwestycję zrealizował aktywny również w Polsce duński deweloper European Energy. Po uruchomieniu farma PV została sprzedana niemieckiemu funduszowi inwestycyjnemu LHI Group.

Apple finansuje inwestycje w odnawialne źródła energii m.in. poprzez emisję zielonych obligacji. Dzięki temu mechanizmowi amerykański koncern tylko w ubiegłym roku umożliwił realizację 35 projektów OZE o łącznej mocy 1,2 GW.

Oprócz zwiększenia udziału zielonej energii we własnej konsumpcji, Apple współpracuje ze swoimi dostawcami, skłaniając ich do przechodzenia na odnawialne źródła energii. Obecnie już 110 dostawców koncernu ma zwiększać udział zielonej energii w procesach produkcji prowadzonych na potrzeby amerykańskiego koncernu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.