Folia opracowana przez Niemców zwiększy produktywność paneli fotowoltaicznych

Folia opracowana przez Niemców zwiększy produktywność paneli fotowoltaicznych
Phytonics

Firma utworzona przez niemieckich naukowców opracowała folię, która po nałożeniu na panele fotowoltaiczne ma znacząco zwiększać osiągane uzyski energii.

Phytonics – spin-off  z Instytutu Technologicznego Karlsruhe (KIT) – opracował zawierającą nanostruktury, polimerową folię, której zadaniem jest zwiększenie produktywności paneli fotowoltaicznych.

Firma zapewnia na łamach niemieckiego PV Magazine, że opracowane przez nią rozwiązanie pozwoli zwiększyć uzyski energii z modułów PV nawet o 10 proc.

REKLAMA

Ma to być możliwe dzięki rozszerzeniu spektrum światła, które będą pochłaniać ogniwa fotowoltaiczne.

Folię można nanosić na szkło solarne pokrywające moduły fotowoltaiczne, a sam proces ma nie wymagać wysokich temperatur czy ciśnienia.

Niemiecki startup podkreśla ponadto, że opracowana przez niego folia zwiększa możliwości jeśli chodzi o fotowoltaikę zintegrowaną z budynkami (BIPV), umożliwiając wprowadzenie dowolnych kolorów paneli montowanych na elewacjach budynków.

Zaletą folii ma być ponadto możliwość zapewnienia antyrefleksyjności.

Phytonics zaznacza, że z uwagi taką właściwość fotowoltaika jest tylko jednym z możliwych zastosowań opracowanej powłoki i można ją nanosić także np. na billboardy, znaki drogowe czy elementy budynków w celu zmniejszenia ich refleksyjności.

Folię opracowaną przez niemiecką firmę charakteryzuje elastyczność, więc możliwe jest jest wykorzystanie jej również na zakrzywionych powierzchniach. 

REKLAMA

Dachówki solarne przed i po niesieniu folii. Fot. Phytonics. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: