Szwecja: Budowa naziemnych farm PV pod jednym warunkiem

Szwecja: Budowa naziemnych farm PV pod jednym warunkiem
Anders Ygeman

Szwedzkie ministerstwo energii oceniło, że budowa naziemnych elektrowni fotowoltaicznych na gruntach rolnych powinna być realizowana tylko, gdy uzasadnia to „interes społeczny”, którego nie da się wypełnić w inny sposób. Tymczasem rozwój fotowoltaiki w Szwecji w ubiegłym roku wyraźnie przyspieszył.

Minister energii i rozwoju cyfrowego Anders Ygeman odpowiedział na pytanie o stosunek rządu Szwecji do wykorzystywania gruntów rolnych pod inwestycje związane z fotowoltaiką.

Na tą kwestię zwrócił uwagę w pytaniu do ministerstwa energii poseł Birger Lahti z Partii Lewicy, wskazując, że Szwecja nie posiada planu jeśli chodzi o budowę elektrowni fotowoltaicznych. Członek Riksdagu wskazał, że w celu realizacji celów klimatycznych Szwecji wskazane byłoby zwłaszcza wsparcie inwestycji w duże, naziemne farmy fotowoltaiczne na terenach rolniczych na południu kraju – gdzie dodatkowe moce są najbardziej potrzebne, aby zrównoważyć zapotrzebowanie generowane przez odbiorców.

REKLAMA

Birger Lahti zaznaczył, że budowa farm fotowoltaicznych nie wyklucza możliwości jednoczesnych upraw rolnych dzięki inwestycjom realizowanym w ramach koncepcji określanej jako agrofotowoltaika, a w dodatku po zakończeniu eksploatacji farmy PV dany teren może zostać szybko przywrócony w celu prowadzenia działalności rolniczej.


Minister energii Anders Ygeman w swojej odpowiedzi zaznaczył, że rząd Szwecji przyjął strategię mającą na celu wsparcie krajowego sektora spożywczego m.in. poprzez zapewnienie producentom żywności odpowiedniego dostępu do gruntów i zasobów wody.

Anders Ygeman ocenił, że budowa farm fotowoltaicznych powinna być prowadzona na gruntach rolnych tylko jeśli tego rodzaju inwestycje spełniają „istotny społeczny interes, którego nie da się osiągnąć w inny sposób”.

Dlatego budowa farm fotowoltaicznych na gruntach rolnych powinna być oceniana indywidualnie – stwierdził szwedzki minister, dodając, że obecnie rząd Szwecji nie ma planów jeśli chodzi o przygotowanie regulacji, które doprecyzują zasady wykorzystania gruntów rolnych pod budowę farm PV.

Anders Ygeman dodał, że szwedzki rząd podjął ostatnio decyzje mające zwiększyć inwestycje w fotowoltaikę, wprowadzając związane z nimi ulgi podatkowe.

Do odpowiedzi ministra odniosło się krajowe stowarzyszenie branży solarnej Svensk Solenergi, oceniając, że budowa naziemnych farm fotowoltaicznych jest koniecznością z uwagi na potrzebę wypełniania przez Szwecję wyznaczonych celów klimatycznych.  

Inwestycje w fotowoltaikę w Szwecji wyraźnie przyspieszyły w ubiegłym roku, w którym według danych regulatora Energimyndigheten liczba podłączonych do sieci instalacji PV w tym kraju wzrosła z 44 tys. do 66 tys.

REKLAMA

Dzięki temu na koniec 2020 r. całkowita moc fotowoltaiki w Szwecji osiągnęła 1,09 GW, z czego około 400 MW zainstalowano wyłącznie w ubiegłym roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: