Chińczycy wyprodukują ogniwa o sprawności 24,4 proc.

Chińczycy wyprodukują ogniwa o sprawności 24,4 proc.
Huasun

Chińska firma Huasun rozpoczęła seryjną produkcję ogniw HJT charakteryzujących się wyjątkowo wysoką sprawnością. Chińczycy podkreślają, że dzięki zastosowanym innowacjom wyraźnie zmniejszą koszty produkcji tego rodzaju ogniw w porównaniu do kosztów wytwarzania ogniw PERC.

Huasun uruchomił w mieście Xuancheng w prowincji Anhui we wschodnich Chinach linię produkcją mogącą wytwarzać w skali roku wielozłączowe ogniwa typu HJT (Heterojunction) o łącznej mocy 500 MW.

Podczas testów linii produkcyjnej wytworzone na niej ogniwa miały osiągać średnia sprawność na poziomie 23,8 proc., a najlepsze charakteryzowały się sprawnością sięgającą nawet 24,39 proc.

REKLAMA

Chińska firma podkreśla, że w procesie produkcji wdrożono innowacje mające skutkować wyraźnym ograniczeniem zużycia srebra, co przełoży się na obniżenie kosztów wytwarzania ogniw w relatywnie drogiej technologii HJT.

Huasun zapewnia, że ograniczy różnicę w zużyciu srebra, która dotychczas występowała w produkcji ogniw typu HJT oraz dominujących na rynku ogniw typu PERC ze 100 proc. do około 20 proc.


Chiński producent zapewnia, że nawet po takim zredukowaniu konsumpcji srebra jest jeszcze przestrzeń na dalsze ograniczenie kosztów związanych z wykorzystaniem tego surowca, co sprawi, że rozwijana od 30 lat technologia HJT, umożliwiająca podniesienie sprawności ogniw fotowoltaicznych, stanie się bardziej konkurencyjna w porównaniu do obecnie dominującej na rynku technologii monokrystalicznych ogniw PERC (Passivated Emiter Reaar Cells).

REKLAMA

Huasun obecnie posiada linie produkcyjne umożliwiające wytwarzanie w skali roku ogniw HJT o mocy 750 MW oraz modułów o mocy 500 MW.  

Chińska firma deklaruje, że jeszcze w tym roku osiągnie średnią sprawność produkowanych ogniw na poziomie 24,4 proc.

Huasun


redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.