Umowa na energię z ogromnej farmy fotowoltaicznej na Mazowszu

Umowa na energię z ogromnej farmy fotowoltaicznej na Mazowszu
Qair Polska

Firma Lafarge zwiększy wolumen wykorzystywanej energii ze źródeł odnawialnych dzięki uruchomieniu farmy fotowoltaicznej na terenie byłej cementowni w Wierzbicy w woj. mazowieckim. To już kolejna umowa typu CPPA na energię z elektrowni fotowoltaicznych w naszym kraju, która została ogłoszona w ostatnich tygodniach.

Na powierzchni 48 hektarów w Wierzbicy powstanie jedna z największych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce. Jej moc wyniesie 30 MW. W zależności od przebiegu formalno-prawnych procedur  uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w ciągu 2-4 lat.

Lafarge podkreśla, że powstanie farmy fotowoltaicznej będzie przykładem udanego zagospodarowania terenów poprzemysłowych w Wierzbicy.

REKLAMA

Umowa na zakup energii z farmy fotowoltaicznej w Wierzbnicy to krok w realizacji jednego z celów zrównoważonego rozwoju Lafarge w Polsce.

Instalacja wygeneruje energię w ilości odpowiadającej 1/10 zapotrzebowania firmy Lafarge w obszarze produkcji cementu.

Do 2025 roku 100 proc. energii zużywanej przez Lafarge ma pochodzić ze źródeł odnawialnych – w tym dostawy 50 proc. mają zostać zabezpieczone przez bezpośredni udział w inwestycjach w farmy fotowoltaiczne oraz wiatrowe czy poprzez produkcję energii z odzysku ciepła.

Za realizację farmy fotowoltaicznej w Wierzbnicy odpowiedzialny będzie deweloper odnawialnych źródeł energii Qair Polska, która na mocy umowy z Lafarge wydzierżawi teren inwestycji na okres 30 lat. Lafarge będzie odbierać całość produkowanej energii.


REKLAMA

Jednocześnie strony uzgodniły przekazywanie gwarancji pochodzenia zielonej energii wydawanych przez Urząd Regulacji Energetyki firmie Qair Polska spółce Lafarge.

– Grupa LafargeHolcim jako pierwszy globalny producent materiałów budowlanych i pierwsza firma w sektorze cementowym podjęła ambitne wyzwanie redukcji emisji CO2, podpisując deklarację Net-Zero Pledge. Do 2030 roku cała grupa zredukuje emisję o 20 porc. w porównaniu z rokiem 2018. W Polsce ambicją Lafarge jest osiągnięcie 55 proc. poziomu redukcji, w porównaniu do 1990 roku – mówi Xavier Guesnu, prezes zarządu Lafarge w Polsce.

– Aby to osiągnąć, realizujemy ambitne cele w zakresie dekarbonizacji i zrównoważonego rozwoju. Prowadzimy modernizację Cementowni Małogoszcz, gdzie obniżymy emisję CO2 o 20 proc. i zużycie energii o 1/3. Budowa farmy fotowoltaicznej w Wierzbicy to kolejny krok do realizacji naszej ambicji w obszarze zmniejszenia emisji przy wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych – dodaje Xavier Guesnu.

Umowa między Lafarge i Qair Polska to kolejny kontrakt typu Corporate Power Purchase Agreement na energię z farm fotowoltaicznych w naszym kraju.

Na podstawie pierwszej tego rodzaju umowy energia z obecnie największej farmy fotowoltaicznej w Polsce, o mocy 64,4 MW, którą zrealizowała w lubuskiej gminie Witnica firma Baywa, będzie dostarczana firmie Górażdże Cement S.A. w okresie 10 lat.

Kolejna umowa CPPA została zawarta między jedną ze spółek z grupy ZE PAK na energię z farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MW, która powstanie w wielkopolskiej gminie Brudzew na terenach po odkrywkowej kopalni węgla. Energię z tej farmy PV będzie kupować Polkomtel.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.