R.Power ma około 1,5 tysiąca projektów PV

R.Power ma około 1,5 tysiąca projektów PV
R.Power

Największy polski deweloper elektrowni fotowoltaicznych zrealizował dotąd projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy ponadd 200 MW, natomiast w kolejnych latach portfel instalacji zbudowanych przez R.Power powinien znacząco urosnąć nie tylko dzięki projektom realizowanym w Polsce, ale także na rynkach zagranicznych.

O planach jeśli chodzi o inwestycje w fotowoltaikę, które ma R.Power, opowiedział w czasie Trigon Green-Tech Conference Tomasz Sęk, współzałożyciel i członek zarządu spółki.

Jak podkreślał Tomasz Sęk, aukcje mają być nadal podstawą modelu biznesowego R.Power. Jak zaznaczył, ten mechanizm daje dużą pewność co do przepływów finansowych na okres 15 lat.

REKLAMA

Z wypowiedzi wiceprezesa R.Power wynika, że deweloper dostrzega też potencjał wynikający z realizacji inwestycji w ramach komercyjnych, bilateralnych umów na sprzedaż energii. Spółka ma obecnie prowadzić już rozmowy z potencjalnymi kontrahentami w ramach umów PPA.

W naszym kraju spółka dotąd rozwijała inwestycje w obszarze projektów o jednostkowej mocy do 1 MW. W Polsce R.Power zbudował dotąd tego rodzaju farmy PV o łącznej mocy ponad 200 MW, z czego większa część została sprzedana  w tym w ramach dotychczas największej transakcji na polskim rynku PV. Portfel zbudowanych farm PV o całkowitej mocy 122 MW kupił w ubiegłym roku od R.Power szkocki fundusz Aberdeen Standard Investments. Obecnie w portfelu spółki pozostają operacyjne projekty o mocy 124 MW.


Z wypowiedzi Tomasza Sęka podczas Trigon Green-Tech Conference wynika, że R.Power ma kontynuować model biznesowy bazujący na formule project finance. Do tej pory deweloper pozyskał dla swoich spółek celowych finansowanie bankowe o skumulowanej wartości ponad 700 MW.

REKLAMA

Jak wynika z informacji przekazanych przez wiceprezesa R.Power, spółka obecnie posiada w naszym kraju portfel około 1,5 tysiąca projektów o łącznej mocy ponad 4 GW – zarówno w segmencie do 1 MW jak i większych, nawet 150-megawatowych.

– Samych „jedynek” posiadamy 1360, natomiast projektów dużych mamy około 120, ale one są na dużo większą moc i w sumie jest w nich 2,5 GW mocy – poinformował Tomasz Sek.

Z wypowiedzi wiceprezesa R.Power wynika, że o ile wcześniej spółka sprzedała większość uruchomionych farm fotowoltaicznych, strategia firmy w tym zakresie zaczyna ewoluować w kierunku powiększania własnego portfela operacyjnych elektrowni PV. Z ostatniej aukcji z grudnia 2020 r. wszystkie projekty R.Power ma zostawić dla siebie. W tej grupie są też projekty o jednostkowej mocy ponad 1 MW – w tym jedna z farm PV osiągnie 8 MW.

R.Power rozszerza działalność także na rynki zagraniczne, gdzie – jak mówił Tomasz Sęk – polski deweloper chce realizować projekty PV o większych, jednostkowych mocach niż rozwijane dotąd w krajowym systemie aukcyjnym.

Największy portfel projektów o mocy 200 MW spółka ma we Włoszech. Inwestycje mają być realizowane tam zarówno na północy, jak i południu kraju – w tym na Sycylii. Jak mówił Tomasz Sęk, ten region charakteryzuje się lepszymi warunkami nasłonecznienia, jednak proces dewelopmentu ma przebiegać sprawniej w przypadku projektów realizowanych na północy Włoch. Budowa pierwszych instalacji ma się rozpocząć w przyszłym roku.

R.Power działa ponadto na rynku iberyjskim. W Portugalii spółka zaczyna budowę instalacji o mocy 10 MW. Polski deweloper chce rozwijać projekty również m.in. w Niemczech i we Francji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.