Tesgas wejdzie mocniej w fotowoltaikę

Tesgas wejdzie mocniej w fotowoltaikę
PiTERN

Obecnie już 1/3 przychodów grupy Tesgas jest generowana przez segment odnawialnych źródeł energii głównie w obszarze fotowoltaiki. W najbliższych latach udział PV w przychodach Tesgas ma być na podobnym poziomie do generowanego przez podstawowy segment związany gazownictwem.

O ile działalność grupy kapitałowej Tesgas SA skupiała się wcześniej głównie na budowie infrastruktury gazowej, o tyle obecnie coraz ważniejszy dla tej firmy staje się segment odnawialnych źródeł energii. Sytuację w tym zakresie omówił podczas konferencji Trigon Green-Tech prezes spółki Marcin Szrejter.

 

REKLAMA

Działalność w segmencie odnawialnych źródeł energii Tesgas rozpoczął w 2014 r. od przejęcia spółki PiTERN specjalizującej się w montażu domowych instalacji OZE.

Obecnie w obszarze OZE Tesgas oferuje montaż instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych czy lamp solarnych.

W ubiegłym roku spółka wypracowała 102 mln zł przychodów wobec 127 mln rok wcześniej, przy czym segment OZE wypracował niemal 1/3 tego wyniku.


W ubiegłym roku spółka w segmencie zielonej energii osiągnęła sprzedaż na poziomie 30,48 mln zł wobec przychodów rzędu 24,15 mln zł w roku 2019. Dla porównania segment gazowy wypracował w 2020 r. przychody na poziomie 62,27 mln zł, a segment obróbki metali 3,73 mln zł.

REKLAMA

Zysk w segmencie OZE, który Tesgas wypracował w 2020 roku, wyniósł 3,1 mln zł wobec zysku na poziomie 2,42 mln zł z roku 2019.

Jak mówił podczas konferencji Trigon Green-Tech prezes Tesgasu, cel spółki to zbudowanie przychodów w segmencie OZE na poziomie przychodów generowanych przez segment gazowy.

Ten cel ma zostać osiągnięty dzięki działalności w obszarze prosumenckich instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i magazynów energii, a także poprzez montaż instalacji PV dla klientów biznesowych, w tym instalacji o mocy przekraczającej próg mikroinstalacji (50 kW).

– Ten segment jest coraz bardziej istotny. Dachów na obiektach przemysłowych jest dużo, a energia z fotowoltaiki staje się coraz tańsza – ocenił Marcin Szrejter.

Pierwsze instalacje PV dla tej grupy klientów mogą powstać już w tym roku. Z kolei omawiając sytuację w segmencie domowych instalacji PV, Marcin Szrejter zwrócił uwagę, że o ile w pierwszych dwóch miesiącach br. klienci wstrzymywali inwestycje, co miało związek z brakiem kontynuacji programu Mój Prąd, o tyle w marcu Tesgas obserwował w tym zakresie wzrost instalacji – do poziomu zanotowanego przez spółkę w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Tesgas chce także budować farmy fotowoltaiczne, przy czym prezes spółki poczas Trigon Green-Tech wypowiedział się sceptycznie jeśli chodzi o ekonomikę wykorzystania na farmach PV magazynów energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.