Fotowoltaiczna wymiana między Photon Energy i Canadian Solar

Fotowoltaiczna wymiana między Photon Energy i Canadian Solar
Photon Energy

W ramach transakcji z czołowym producentem paneli fotowoltaicznych i deweloperem farm PV, firmą Canadian Solar, spółka notowana na warszawskiej giełdzie stanie się wyłącznym właścicielem projektu ogromnej farmy PV, która ma powstać w Australii.

Photon Energy rozwijał dotąd w Australii projekty dużych farm fotowoltaicznych, współpracując z Canadian Solar.

Spółka notowana na polskiej giełdzie współpracowała wcześniej z Canadian Solar przy projekcie farmy fotowoltaicznej Suntop1 o mocy 189 MWp oraz farmy Gunnedah o mocy 150 MWp. Teraz Photon Energy sprzedał swoje udziały firmie Canadian Solar, która zajęła się budową tych farm.

REKLAMA

W zamian – poprzez wymianę aktywów z firmą Canadian Solar – Photon Energy zwiększy swoje udziały w projekcie farmy fotowoltaicznej Maryvale o docelowej mocy 160 MWp. Photon zajmie się samodzielnie rozwojem tego projektu.

Zgodnie z warunkami umowy, Photon Energy wymienił swoje 49 proc. udziałów w farmie fotowoltaicznej Gunning Solar o mocy 220 MWp oraz 25 proc. udziałów w projekcie Suntop2 o mocy 200 MWp na 51 proc. udziałów firmy Canadian Solar w projekcie Maryvale.


Farma fotowoltaiczna Maryvale będzie zlokalizowana w centralno-zachodniej części regionu Orana w zachodniej części Austsralii, w lokalizacji, w której planowana jest budowa odnawialnych źródeł energii o mocy kilku GW.

REKLAMA

Po transakcji z Canadian Solar Photon posiada 65 proc. udziałów w projekcie Maryvale i będzie współpracować ze swoim lokalnym partnerem, który ma pozostałe 35 proc. udziałów, celem dokończenia prac nad przygotowaniem dokumentacji projektowej i dotyczącej przyłączenia do sieci. Projekt posiada już pozwolenie na budowę.

Spółka spodziewa się, że przygotowanie dokumentacji zajmie około sześciu miesięcy, po czym zostanie podpisana umowa przyłączeniowa, która powinna zostać zawarta w ciągu 12 miesięcy.

– Dzięki zwiększeniu naszych udziałów w projekcie do 65 proc. udało nam się zoptymalizować naszą pozycję oraz zmaksymalizować możliwość zaangażowania w dalsze działania, takie jak EPC i O&M – komentuje Michael Gartner, dyrektor zarządzający Photon Energy w Australii i dyrektor technologiczny w Grupie Photon Energy.

Grupa Photon Energy od momentu powstania w 2008 r. zbudowała elektrownie słoneczne o łącznej mocy ponad 100 MWp i posiada w swoim portfolio elektrownie PV o łącznej mocy 74,7 MWp.

Obecnie firma mająca siedzibę w Holandii rozwija projekty o łącznej mocy ponad 420 MWp w Australii, na Węgrzech, w Polsce i Rumunii oraz świadczy usługi zarządzania i utrzymania dla projektów o łącznej mocy ponad 300 MWp.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.