W Kielcach powstaje urządzenie do gaszenia pożarów instalacji fotowoltaicznych

W Kielcach powstaje urządzenie do gaszenia pożarów instalacji fotowoltaicznych
Zep Solar

Pracownicy kieleckiej firmy EkoEnergia Polska wraz z naukowcami z Politechniki Świętokrzyskiej oraz Politechniki Warszawskiej pracują nad stworzeniem innowacyjnej gaśnicy, która wykorzystywana byłaby do gaszenia pożarów instalacji fotowoltaicznych.

Przedstawiciele EkoEnergii informują, że prace nad systemem gaszenia urządzeń pod napięciem, ze szczególnym uwzględnieniem instalacji fotowoltaicznych, już trwają.

Pomysł zdobył uznanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które przyznało kieleckiej firmie dofinansowanie  na ten cel w konkursie „Szybka Ścieżka” w ramach programu Inteligentny Rozwój. Grant sięga 3,7 mln zł. 

REKLAMA

Zgodnie z umową z NCBR gaśnica powinna trafić na rynek w pierwszej połowie 2023 roku.

– EkoEnergia idzie z duchem czasu, nasze produkty spełniają wszystkie wymagania w zakresie oceny zgodności, w tym pod kątem bezpieczeństwa, ale my chcemy więcej. Chcemy wprowadzić rozwiązanie, które będzie dawało dodatkowy rodzaj zabezpieczenia. Konkretnie chodzi o zabezpieczenie przeciwpożarowe. Sami będziemy z niego korzystać, ale nasze gaśnice będziemy też sprzedawać – mówi Łukasz Dziedzic, prezes EkoEnergia Polska.

– Współpracujemy z naukowcami, bo zależy nam jak najbardziej profesjonalnym rozwiązaniu. Wykorzystujemy nasze wieloletnie doświadczenie w budowie instalacji fotowoltaicznych i wiedzę pracowników Politechnik: Świętokrzyskiej i Warszawskiej – zapowiada Łukasz Dziedzic.

Dr hab. inż. Rafał Porowski, profesor Politechniki Świętokrzyskiej, który jest pomysłodawcą tego rozwiązania, informuje, że powstanie dwukomorowe urządzenie gaśnicze zawierające dwa środki gaśnicze. Pierwsza komora będzie odcinać dopływ prądu do instalacji, druga natomiast będzie odpowiadać za gaszenie źródła pożaru.

– Będzie to rozwiązanie innowacyjne, do tej pory nie ma takiego produktu na rynku. I nie chodzi tylko o Polskę, ale o cały świat – zapewnia dr hab. inż. Rafał Porowski.

REKLAMA


Substancja odcinająca dopływ prądu będzie niepalna, będzie też charakteryzować się wysoką lepkością, żeby tworzyć na module PV pewien rodzaj filmu odcinającego dopływ promieni słonecznych do struktury ogniw fotowoltaicznych. Ponadto powinna być na tyle elastyczna, aby można było ją łatwo usunąć bez uszkodzenia instalacji.

Będzie to szczególnie trudne wyzwanie, ponieważ substancja musi być również niepalna oraz nietoksyczna, jak również optymalna pod katem składu chemicznego i oddziaływania na środowisko naturalne. Dlatego do współpracy zaprosiliśmy również wykwalifikowany zespół badaczy z Politechniki Warszawskiej, którzy mają doświadczenie w tej dziedzinie. Obecnie prowadzone badania nad różnymi dodatkami do substancji chemicznych, które moglibyśmy wykorzystać – dodaje dr hab. inż. Rafał Porowski.

Przedstawiciele EkoEnergii i Politechniki Świętokrzyskiej podkreślają, że wprowadzenie na rynek gaśnicy znacząco zwiększy bezpieczeństwo użytkowników instalacji fotowoltaicznych.

Łukasz Dziedzic z EkoEnergii podkreśla, że o ile obecnie zabezpieczeniem dla fotowoltaiki są instalacje przeciwprzepięciowe oraz odgromowe i takie zabezpieczenia doskonale się sprawdzają, o tyle gaśnica znacząco zwiększy bezpieczeństwo w sytuacji pożaru fotowoltaiki. 

– Proponowane przez nas zabezpieczenie będzie nowym, dodatkowym rozwiązaniem, które dostarczy projektantom, rzeczoznawcom i instalatorom gwarancji podwyższonego poziomu bezpieczeństwa pożarowego instalacji fotowoltaicznych. Wprowadzenie gaśnicy na rynek będzie poprzedzone wielokrotnymi testami oraz odpowiednimi badaniami dopuszczającymi produkt do obrotu. Testy gaśnicze prowadzone będą nie tylko w warunkach laboratoryjnych, ale przede wszystkim rzeczywistych – czyli na realnych instalacjach fotowoltaicznych o mocy 10 kW oraz różnorodnym podłożu imitującym dachy. Zanim produkt trafi na rynek, zostanie poddany certyfikacji – informuje Łukasz Dziedzic.

EkoEnergia Polska specjalizuje się w instalacji systemów fotowoltaicznych i ładowarek do samochodów elektrycznych. Firma z Kielc prowadzi również inwestycje w naziemne farmy fotowoltaiczne.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.