Panele PV i owce w miejsce lotnisk wojskowych

Panele PV i owce w miejsce lotnisk wojskowych
BayWa

Deweloper odnawialnych źródeł energii BayWa wykorzystał lokalizacje we Francji zajmowane wcześniej przez lotnictwo wojskowe do budowy farm fotowoltaicznych, których teren służy jednocześnie do wypasu owiec.

Pierwszą tego rodzaju inwestycję BayWa zrealizowała na terenie byłej bazy lotnictwa wojskowego w Fontenet w południowo-zachodniej Francji. Obecnie w miejscu, gdzie kiedyś stacjonowały samoloty wojskowe NATO, produkowana jest energia słoneczna.

Budowę pierwszej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 12 MWp w Fontenet sfinalizowano już w roku 2014, a obecnie trwa budowa drugiego etapu, w efekcie którego powstanie instalacja PV o mocy 14,7 MW. Zakończenie budowy ma nastąpić jeszcze w 2021 r. Co więcej, planowana jest już trzecia część elektrowni PV, która zostanie zrealizowana przez wywodzącego się z Niemiec dewelopera we współpracy z lokalnym podmiotem z sektora publicznego.

REKLAMA

BayWa zrealizowała inwestycję w fotowoltaikę także na terenie innej, byłej bazy lotnictwa wojskowego w La Martinarie w centralnej części Francji.

W tym przypadku zaplanowano na terenie 30 hektarów budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 30 MW, składającej się z 87,5 tys. paneli fotowoltaicznych.

Budowa elektrowni fotowoltaicznej w La Martinarie rozpoczęła się w ubiegłym roku, a obecnie inwestycja jest już w fazie operacyjnej.


Dzięki współpracy inwestora z lokalnymi rolnikami zarówno w Fontenet jak i  w La Martinarie, w miejscach, gdzie znajdują się panele fotowoltaiczne, wypasane są również owce, co dla właściciela farm fotowoltaicznych ogranicza koszty związane z koszeniem trawy.

REKLAMA

Jak podkreśla BayWa, ta funkcja terenów zajmowanych przez jego elektrownie PV została zaplanowana już na etapie projektu, w którym uwzględniono od razu instalacje wodne mające służyć zwierzętom.

Niemiecka grupa BayWa należy do najaktywniejszych deweloperów na europejskim rynku odnawialnych źródeł energii. Za inwestycje w OZE w niemieckiej grupie odpowiada spółka BayWa r.e., która w skali roku generuje przychody wynoszące około 2,5 mld euro.

Do tej pory BayWa r.e. uruchomiła odnawialne źródła energii o łącznej mocy ponad 4 GW, a ponadto sprawuje nadzór nad elektrowniami OZE o łącznej mocy ponad 10 GW.

BayWa r.e. prowadzi działalność także w Polsce. W naszym kraju firma buduje ogromną elektrownię fotowoltaiczną na terenie położonej w woj. lubuskim gminy Witnica.

Budowa farmy fotowoltaicznej, której docelowa moc wyniesie 64,4 MW, jest właśnie finalizowana. Po rozpoczęciu produkcji energii będzie to największy tego rodzaju obiekt w Polsce.

Ostatnio BayWa poinformowała o pozyskaniu odbiorcy energii produkowanej na tej farmie PV. Energię będzie kupować w ramach zawartej na 10 lat umowy PPA spółka Górażdże Cement SA.

kcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.