Dotacje na domowe instalacje OZE w Częstochowie

Dotacje na domowe instalacje OZE w Częstochowie
Kratki Energy

Częstochowa dołącza do miast, które swoim mieszkańcom oferują dofinansowanie do inwestycji w odnawialne źródła energii. W przypadku fotowoltaiki władze miasta przeznaczą w tym roku na dotacje maksymalnie 200 tys. zł.

W tym roku mieszkańcy Częstochowy po raz kolejny będą mogli wystąpić o miejskie dofinansowanie m.in. na modernizację systemów grzewczych oraz montaż instalacji fotowoltaicznych.

Do otrzymania dotacji na nowy system grzewczy konieczne będzie zdemontowanie starego źródła ogrzewania, opalanego węglem, miałem, koksem lub ekogroszkiem i zastąpienie go podłączeniem do sieci ciepłowniczej, ogrzewaniem elektrycznym (za wyjątkiem przenośnych urządzeń grzewczych), kotłem gazowym lub olejowym albo pompą ciepła.

REKLAMA

Dofinansowanie wyniesie do 70 proc. kosztów netto wykonania przyłącza do węzła cieplnego wraz z węzłem lub zakup nowego źródła ciepła (bez kosztów projektu, montażu oraz dodatkowych materiałów), jednak nie może przekroczyć kwoty 5 tys. zł.

Do podziału na ten cel jest 500 tys. zł. Termin składania wniosków upływa z dniem 31 maja br.

Taka sama maksymalna wysokość dotacji na poziomie 5 tys. zł zostanie udostępniona mieszkańcom, którzy złożą wniosek o dofinansowanie na domową instalację fotowoltaiczną. Drugi warunek to wysokość dofinansowania nieprzekraczająca  50 proc. poniesionych kosztów netto.

REKLAMA


Dofinansowanie nie pokryje kosztów modernizacji wewnętrznej instalacji elektrycznej niezbędnej dla wykorzystania energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej, kosztów wzmocnienia konstrukcji dachu czy dokumentacji projektowej. Dofinansowanie nie będzie przysługiwać, jeżeli na nieruchomości istnieje już instalacja OZE.

Na dotacje na fotowoltaikę Częstochowa przeznaczy w tym roku 200 tys. zł. Termin składania wniosków upływa z dniem 14 maja br.

Jak informuje częstochowski magistrat, dofinansowanie będzie przysługiwać na inwestycje planowane do realizacji po dacie podpisania umów dotacji, jednak nie później niż do 20 września 2021 roku.

Władze miasta zaznaczają, że o dotacje mogą ubiegać się osoby fizyczne posiadające tytuł prawny do nieruchomości. W roku złożenia wniosku nieruchomość nie może być wykorzystywana na działalność gospodarczą ani jakąkolwiek inną aktywność zarobkową, bez względu na jej formę prawną oraz sposób realizacji. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.