To będzie największa elektrownia PV w Niemczech

To będzie największa elektrownia PV w Niemczech
Anumar

W graniczącym z Polską landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie ma powstać największa elektrownia  fotowoltaiczna w Niemczech i jedna z większych w Europie.

Deweloper Anumar poinformował o otrzymaniu zgody lokalnych władz miasta Anklam położonego w północno-zachodnich Niemczech, która otwiera drogę do budowy największej farmy fotowoltaicznej w Niemczech.

Projekt rozwijany przez Anumar w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie zakłada budowę elektrowni PV, której moc wyniesie 300 MW.

REKLAMA

Deweloper z Ingolstadt w Bawarii zapowiada teraz, że w ciągu kilku miesięcy przygotuje dokumentację niezbędną do uruchomienia budowy.

Tego rodzaju ogromne projekty, jak planowany przez Anumar, nie mogą liczyć w Niemczech na udział w systemie aukcyjnym, co oznacza, że ich model biznesowy musi uwzględniać sprzedaż energii na warunkach wynegocjowanych na rynku, bez rządowych subsydiów czy gwarancji odkupu energii.

Anumar ma już jednak doświadczenie w budowie dużych, niesubsydiowanych elektrowni PV. Największa z nich, o mocy 120 MW, powstała w Bawarii. Deweloper zabezpieczył dla tego projektu sprzedaż energii w ramach komercyjnych umów PPA dla 90 MW, a pozostałe 30 MW będzie produkować energię w ramach publicznych gwarancji sprzedaży energii.


Obecnie największa elektrownia fotowoltaiczna w Niemczech, która została również zrealizowana bez wsparcia państwa, znajduje się w Weesow-Willmersdorf, miejscowości położonej w odległości 26 km na północny wschód od Berlina. Jej moc wynosi 187 MW, na co składa się 465 tys. modułów fotowoltaicznych o jednostkowej mocy 390 Wp.

REKLAMA

Inwestycja jest realizowana na 164 hektarach. Umieszczenie na takiej powierzchni aż takiej ilości modułów jest możliwe dzięki temu, że inwestor zdecydował się ustawić je pod niższym kątem 20 stopni, na konstrukcjach o wysokości do 3 metrów.

Farma fotowoltaiczna należąca do grupy energetycznej EnBW ma funkcjonować aż przez 40 lat i będzie produkować w skali roku 180 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu około 50 tys. niemieckich gospodarstw domowych. 

Obecnie całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wynosi już około 53 GW.

W całym 2020 roku niemiecki sektor fotowoltaiczny zrealizował elektrownie PV o całkowitej mocy około 4,8 GW i był to najlepszy wynik w Europie. Druga Holandia uruchomiła około 2,8 GW.

W dwóch pierwszych miesiącach 2021 roku wzrost zainstalowanych mocy w niemieckiej fotowoltaice po raz  kolejny przewyższył wzrost notowany w lądowej energetyce wiatrowej.

Jak podał federalny regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur, w styczniu 2021 r. nominalna moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wzrosła o 536,3 MW. Z kolei w lutym nasi zachodni sąsiedzi podłączyli do sieci 350,71 MW.

Dla porównania, w styczniu i lutym powstały w Niemczech farmy wiatrowe o mocy odpowiednio 161 MW oraz 201 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.