Mikroinwertery: czy to ma sens i jest bezpieczne?

Mikroinwertery: czy to ma sens i jest bezpieczne?
Stilo Energy

Popularność fotowoltaiki rośnie, a wraz z nią wzrasta liczba dostępnych rozwiązań, komponentów i technologii wykorzystywanych do projektowania przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Jednym z kluczowych elementów każdej instalacji PV  jej sercem, które przetwarza energię słoneczną  są inwertery znane także jako falowniki.

Coraz więcej właścicieli domków jednorodzinnych, firm i gospodarstw rolnych decyduje się na mikrofalowniki zamiast popularnych dotychczas w Polsce falowników stringowych. Czy słusznie? Czy mikroinwertery to nowinka technologiczna i chwilowa moda, czy może to bezpieczniejsze i efektywniejsze urządzenia niż te stosowane do tej pory?

Inwerter w instalacji fotowoltaicznej  co to jest?

REKLAMA

Za co odpowiada inwerter? To właśnie on przetwarza energię ze słońca, pozyskaną dzięki panelom fotowoltaicznym, w energię elektryczną. Zapewnia nam prąd zmienny o napięciu 230V, który finalnie trafia do naszych gniazdek i napędza urządzenia domowe.

Na rynku dostępne są trzy główne  rodzaje inwerterów:

  • centralne,
  • stringowe,
  • mikroinwertery.

Które z nich wybrać? Jeśli stawiasz na efektywność instalacji fotowoltaicznej, bezpieczeństwo pożarowe, dłuższą gwarancję oraz możliwość lepszego monitorowania pracy instalacji, wybierz mikrofalowniki – rodzaj inwerterów, do których podpina się zazwyczaj od 2 do 4 paneli. Mikroinwertery już dziś są standardem w USA, Holandii czy Australii, a teraz zdobywają nowych fanów wśród prosumentów także w Europie i m.in. w Polsce. Nie bez przyczyny. Nie musisz wierzyć nam na słowo. Oto twarde dane.

1. Mikrofalowniki a bezpieczeństwo pożarowe

Jeśli chodzi o typowy inwerter stringowy lub centralny, znajdujący się w domu, napięcie w nim potrafi wynieść nawet 1000 woltów. To ogromna moc, która może grozić śmiertelnym porażeniem prądem. Stanowi duże niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia Twojej rodziny. To nie koniec. Każdy dodatkowy panel fotowoltaiczny to coraz większe napięcie. Każda najmniejsza awaria czy uszkodzony kabel to zaproszenie dla ognia. Jeśli na miejscu wybuchnie pożar, ze względu na wysokie napięcie prądu stałego na dachu strażacy często nie podejmują się akcji gaśniczej. Nieszczęście gotowe.

Niższe napięcie to większe bezpieczeństwo

Mikroinwertery to gwarancja bezpiecznego napięcia stałego, które nie przekracza 60V. To minimalizuje ryzyko pożaru, a także umożliwia podjęcie akcji gaśniczej strażakom. Mikroinwertery montuje się bezpośrednio na dachu, a nie w domu, więc nie zajmują miejsca i pracują z dala od Twoich domowników.

Nie bez powodu mikrofalowniki wymienia się na pierwszym miejscu pod względem bezpieczeństwa na świecie, jeśli chodzi o komponenty instalacji PV.

Podobny efekt pod względem bezpieczeństwa pożarowego przy instalacji z falownikiem stringowym możesz uzyskać stosując optymalizatory – dodatkowe urządzenia montowane pod każdym panelem, które zmniejszają poziom napięcia prądu.

Instalacja z optymalizatorami pod względem napięcia prądu jest równie bezpieczna jak instalacja z mikroinwerterami. Jednak decydując się na optymalizatory, musisz liczyć się ze zwiększeniem liczby złączek i okablowania. Źle dobrane komponenty, które nie są ze sobą kompatybilne, często mogą być przyczyną wybuchu pożaru.

Podsumowując, bezpieczny poziom napięcia na dachu możesz osiągnąć dzięki wykorzystaniu mikroinwerterów lub optymalizatorów. Sam inwerter stringowy zawsze będzie generować napięcia na wysokim, niebezpiecznym poziomie.

REKLAMA

Głównym mankamentem rozwiązań bezpiecznych jest liczba złączek i okablowanie – ze względu na większą liczbę urządzeń jest ich więcej (najwięcej jest w przypadku instalacji z optymalizatorami). Jednak nie jest to problem jeśli firma, która montuje Ci instalację, ma doświadczenie przy tym rodzaju technologii.

2. Mikroinwertery = większa efektywność i elastyczność instalacji fotowoltaicznej

To nie marketing, a konkretne pomiary specjalistów OZE. W połączeniu z odpowiednimi modułami mikroinwertery zwiększają wydajność instalacji fotowoltaicznych nawet o 20% w porównaniu do popularnych w ostatnich latach falowników szeregowych. Wynika to głównie z indywidualnej pracy każdego modułu i lepszych możliwości monitoringu – od razu widzisz, który panel gorzej pracuje, więc szybciej możesz zareagować.

Zbuduj swoją instalację fotowoltaiczną z klocków

Co z elastycznością? Jeśli będziesz chciał rozbudować swoją instalację PV, nawet na krzywym i skomplikowanym dachu lub terenie nie będziesz miał problemu. Dodajesz po prostu dodatkowe moduły i mikroinwertery. Nie musisz wymieniać całego inwertera centralnego, a przede wszystkim nie musisz martwić się o to, że nowe panele mają wyższą moc niż dotychczasowe lub że dotychczasowe panele zdążyły się zestarzeć i będą negatywnie wpływać na moc nowych.

Najsłabsze ogniwo nie wpływa negatywnie na te najmocniejsze

Technologia mikroinwerterów pozwala na równoległą pracę każdego modułu instalacji bez względu na to, czy w innym występują jakieś zakłócenia lub awarie. Na efektywność nie ma też wpływu zacienienie wybranego fragmentu dachu czy starzenie się i zużywanie poszczególnych modułów. W przypadku standardowego falownika wszystkie moduły obniżają swoją wydajność do najsłabszego ogniwa – tego, które jest zepsute lub zasłonięte. Tutaj z udziałem mikroinwerterów wszystkie panele fotowoltaiczne cały czas pracują pełną parą.

3. Gwarancja na mikroinwertery to nawet 25 lat!

Mikroinwertery charakteryzuje dłuższa żywotność. Przez mniejsze napięcie i niższą temperaturę roboczą służą one prosumentom o wiele dłużej. Każdy pojedynczy moduł Twojej domowej instalacji możesz monitorować w aplikacji mobilnej, która usprawnia diagnostykę i prace serwisowe. Ma to też wpływ na okres gwarancji.

Co wytrzyma dłużej: inwerter stringowy czy mikrofalownik?

Producenci dają zwykle 5-12 lat gwarancji na klasyczne inwertery stringowe, obsługujące całe instalacje, a ich realna żywotność to 8-15 lat. W przypadku mikroinwerterów możesz liczyć na okres gwarancyjny trwający od 12 do 20 lat. Do tego w razie uszkodzeń np. po wyładowaniach atmosferycznych, awarii ulegnie jeden lub dwa mikroinwertery, a nie ten centralny i instalacja może pracować dalej na pełnych obrotach. Jest różnica, prawda?

Instalacje fotowoltaiczne z mikroinwerterami  dobry wybór?

Dłuższa gwarancja, większe bezpieczeństwo, lepsza efektywność i elastyczność w projekcie Twojego źródła energii elektrycznej. Bez wątpienia to zalety mikroinwerterów, które przydadzą się w Twoim domu, ale także przedsiębiorstwie czy gospodarstwie rolnym.

Są już w Polsce firmy fotowoltaiczne, które realizują po kilkaset instalacji PV miesięcznie tylko w oparciu o mikroinwertery, np. Stilo Energy. To tylko kolejny dowód na to, że ta technologia naprawdę działa i zyskuje coraz więcej zwolenników.

Czy warto mieć dodatkowe 20 lat gwarancji, 20% wyższą efektywność instalacji i 16 razy niższe, bezpieczniejsze napięcie w Twoim domu lub miejscu pracy? Odpowiedź i decyzja należy do Ciebie.

 

artykuł sponsorowany