PGNiG Termika inwestuje w fotowoltaikę

PGNiG Termika inwestuje w fotowoltaikę
PGNiG

Farma fotowoltaiczna przy warszawskiej ciepłowni Kawęczyn powstanie na powierzchni około 2 hektarów i będzie posiadać moc 1 MWe. Planowany roczny wolumen produkcji energii elektrycznej to minimum 975 MWh.

– Uzyskaliśmy już decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, a także decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę. Opracowano też studium wykonalności instalacji oraz podpisano umowę o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej innogy. Właśnie wybraliśmy wykonawcę, co oznacza zakończenie fazy przygotowawczej projektu – informuje Paweł Stańczyk, prezes PGNiG Termika SA.

Wykonawcą inwestycji będzie konsorcjum firm w składzie: Elektromontaż Wschód (lider), Elserwis i Pracownia Projektowa Enspro. Wykonawca ma zapewnić obsługę inwestycji od wykonania dokumentacji projektowej poprzez dostawę i montaż paneli fotowoltaicznych wraz ze wszystkimi niezbędnymi elementami i stacją transformatorową, aż do uruchomienia i uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Dodatkowo uruchomiony zostanie system zarządzania umożliwiający nadzór nad farmą fotowoltaiczną.

REKLAMA

Oddanie farmy fotowoltaicznej do eksploatacji planowane jest w trzecim kwartale 2022 roku.


Ciepłownia Kawęczyn to trzeci co do wielkości i najmłodszy z zakładów PGNiG Termika. Zakład działa od 1983 roku. Zainstalowano w nim dwa kotły wodne, które łącznie wytwarzają 512 MW mocy cieplnej.

REKLAMA

Po optymalizacji układu ciepłowniczego zakład w Kawęczynie działa jako sezonowe źródło ciepła, zapewniając ogrzewanie miejskie w Warszawie jesienią i zimą.

Instalacja na terenie Ciepłowni Kawęczyn to kolejna inwestycja GK PGNiG w energetykę słoneczną. Grupa realizuje projekt budowy instalacji fotowoltaicznych na gruntach i dachach budynków należących do poszczególnych spółek.

– W ramach inicjatywy Zielonego Zwrotu Grupy Kapitałowej PGNiG sukcesywnie realizujemy montaż instalacji fotowoltaicznych na terenach i dachach budynków należących do spółek z Grupy. Budowa farmy fotowoltaicznej na terenie Ciepłowni Kawęczyn będzie, jak na razie, naszą największą inwestycją w tym zakresie – informuje Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG SA ds. Rozwoju.

W ostatnim kwartale 2020 roku PGNiG SA uruchomiło instalację o mocy blisko 50 kWp na dachu centrali spółki przy ul. Kasprzaka 25 w Warszawie. Instalacje PV powstały też na dachu biurowca PGNiG Gazoprojekt we Wrocławiu (39 kWp) oraz na dachu siedziby Exalo w Zielonej Górze (47 kWp).

Łącznie na terenach należących do GK PGNiG zidentyfikowano ponad 35 ha gruntów i ponad 76 tys. m2. powierzchni dachowej pod instalację fotowoltaiki o łącznej mocy ok. 20 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.