Solarny startup Lecha Kaniuka pozyskał 20 mln zł

Solarny startup Lecha Kaniuka pozyskał 20 mln zł
Lech Kaniuk, SunRoof

SunRoof, który wdraża koncepcję fotowoltaiki zintegrowanej z dachami, zebrał od inwestorów 20 mln zł. Pozyskane fundusze polsko-szwedzka firma przeznaczy nie tylko na rozwój technologii solarnych dachów, ale także na wdrożenie koncepcji tzw. wirtualnej elektrowni.

Firma SunRoof tworzącą dachy solarne i rozwiązania wspierające inteligentne zarządzanie energią powstała w Szwecji i została przejęta przez polskiego przedsiębiorcę Lecha Kaniuka, który z sukcesami budował takie marki jak Delivery Hero, PizzaPortal, czy iTaxi. Pomysłodawcą dachów solarnych jest jego brat Karol Kaniuk. W rozwój spółki zaangażowani są także polscy przedsiębiorcy Marek Zmysłowski (HotelOnline.co, Jumia.com) i Rafał Plutecki (były szef Google Campus Warsaw, twórca Internet Technologies i Tempo).

SunRoof oferuje technologię, która zastępują tradycyjny dach i tym samym jest alternatywą dla tradycyjnych paneli fotowoltaicznych. SunRoof zapewnia, że może się też pochwalić dużo większą wydajnością, wytwarzając więcej energii z 1 metra kwadratowego niż konkurencyjne rozwiązania.

REKLAMA

Startup właśnie zamknął rundę finansowania, w ramach której pozyskał 4,5 mln euro, czyli około 20 mln zł. Rundzie przewodził fundusz Inovo Venture Partners. W finansowanie zaangażowały się także fundusze SMOK Ventures, KnowledgeHub, EIT InnoEnergy oraz FD Growth Capital.


– W świecie venture capital często mówimy, że jeśli zderzymy świetny zespół z perspektywicznym rynkiem, dzieje się magia. SunRoof jest tego doskonałym przykładem. Rynek energii słonecznej kwitnie, jego wartość do 2026 roku może wynieść nawet 334 mld dolarów. Rozwój technologii obniżył koszty do tego stopnia, że montaż dachów solarnych jest oczywisty pod względem ekonomicznym. SunRoof oferuje rozwiązanie bardziej eleganckie i efektywne niż tradycyjne połączenie dachów i paneli fotowoltaicznych. Wizja sprzedaży energii w modelu peer-to-peer poprzez wirtualne elektrownie sprawia, że SunRoof to jeden z bardziej ambitnych projektów w obszarze energii słonecznej – mówi Michał Rokosz, partner w Inovo Venture Partners.

REKLAMA

Najnowsze finansowanie to rozszerzenie rundy seed, w ramach której SunRoof zebrał w drugiej połowie 2020 roku 2 mln euro. W ciągu pół roku SunRoof pozyskał więc łącznie 6,5 mln euro.

Pozyskane środki pomogą w skalowaniu działalności i ekspansji na nowych rynkach, a także rozwoju platformy do zarządzania i handlu energią. SunRoof jest już dziś dostępny w Polsce, Szwecji, Niemczech, Hiszpanii i Włoszech, a także planuje rozpocząć pilotażowe projekty w USA.

SunRoof pracuje też nad platformą, która pozwoli klientom SunRoof zarabiać na nadwyżkach wyprodukowanej energii, ale przede wszystkim – zarządzać jej wykorzystaniem. W rozwoju tej usługi pomoże m.in. zakup szwedzkiej spółki Redlogger, która dostarcza oprogramowanie do rejestracji i certyfikacji prądu z OZE. Docelowo system tworzony przez SunRoof ma podpowiadać, w jaki sposób spożytkować nadwyżkę energii, umożliwi jej sprzedaż, a także pozwoli wybrać, od kogo chcemy w danym momencie kupować prąd.

Firma zatrudnia obecnie 60 osób, z czego 50 dołączyło w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. To między innymi Robert Bruchner, Country Manager w Niemczech, który wcześniej przez cztery lata pracował dla Tesli i rozwijał sprzedaż ładowarek Powerwall w regionie DACH. Do końca roku 2021 firma planuje podwoić zespół w Europie.

– Tworzymy SunRoof z myślą, by pozyskiwanie zielonej energii w domu było nie tylko łatwe, ale też efektywne kosztowo i bez szkody dla funkcjonalności i designu. Już wcześniej urośliśmy w tempie 500 proc. rok do roku, a pozyskane finansowanie wykorzystamy, by skupić się na dalszej ekspansji. Chcemy oferować kompleksowe rozwiązanie dla energii solarnej i rozwijać SunRoof tak, aby stał się największą w Europie wirtualną elektrownią – komentuje Lech Kaniuk, współzałożyciel i CEO SunRoof.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.