ReneSola pozyskała partnera do budowy farm PV

ReneSola pozyskała partnera do budowy farm PV
ReneSola

Jeden z najaktywniejszych deweloperów na polskim rynku fotowoltaicznym wywodząca się z Chin firma ReneSola zawarła porozumienie z funduszem Eiffel Investment Group, które jeszcze bardziej zwiększy możliwości chińskiej firmy w zakresie inwestycji w kolejne projekty PV – w tym planowane w Polsce.  

ReneSola ogłosiła utworzenie joint venture z funduszem Eiffel Investment Group, z którym w ciągu 3 lat ma zrealizować projekty zlokalizowane w Europie elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy do 700 MW. Projekty mają zostać przygotowane do etapu gotowości do budowy.

W nowym podmiocie o nazwie European Solar Energy Development JV ReneSola będzie mieć 51 proc., a Eiffel otrzyma pozostałe udziały.

REKLAMA

Początkowo na portfel wspólnych inwestycji składają projekty o łącznej mocy 340 MW, które są realizowane w Polsce, Francji i Hiszpanii.

ReneSola podała ostatnio wyniki finansowe za 2020 rok, w którym jej przychody wyniosły 73,9 mln dolarów, malejąc o 38 proc. w porównaniu do przychodów wypracowanych w roku 2019. Połowę swoich przychodów – dokładnie 50,1 proc. – chiński deweloper wypracował w Europie, 27,5 proc. w USA, a 22,4 proc. w Chinach.

W ubiegłym roku ReneSola osiągnęła wynik EBITDA na poziomie 15,4 mln dolarów, a jej zysk netto w ujęciu GAAP wyniósł 3,3 mln USD. Średnia marża wyniosła 23,2 proc. i była niższa od marży z roku 2019 (28,7 proc.).


REKLAMA

Do końca 2020 roku chińska firma sfinalizowała budowę elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 828 MW, z czego elektrownie PV o mocy 173 MW pozostają pod jej kontrolą. Portfel projektów będących na finalnym etapie przygotowań ma sięgać 1 GW.

W raporcie za 2020 r. chińska firma wyznaczyła cel zgromadzenia do końca 2021 roku portfela projektów o łącznej mocy 2 GW, z czego w Europie ma to być 1,3 GW. Największym europejskim rynkiem dla ReneSoli ma być Polska. Chińczycy chcą skompletować do końca tego roku w naszym kraju portfel projektów o całkowitej mocy 400 MW.

Obecnie w naszym kraju ReneSola ma finalizować przygotowania projektów o łącznej mocy 206 MW, a instalacje o mocy 6 MW mają być na etapie budowy.

Do tegorocznych aukcji firma chce zgłosić 40 projektów o jednostkowej mocy do 1 MW. Co więcej chiński deweloper chce po raz pierwszy wystartować w aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej w koszyku dla projektów o jednostkowej mocy powyżej 1 MW. W tej aukcji ReneSola chce zaoferować energię z czterech farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 120 MW.

Wszystkie inwestycje w farmy fotowoltaiczne w Polsce wywodzący się z Chin deweloper chce realizować w modelu „Built-Transfer”.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.