Chińczycy opracowali ogniwo TOPCon o sprawności ponad 25 proc.

Chińczycy opracowali ogniwo TOPCon o sprawności ponad 25 proc.
LONGi Solar

Największy na świecie producent ogniw i paneli fotowoltaicznych LONGi Solar pochwalił się rekordową sprawnością opracowanego przez siebie monokrystalicznego ogniwa wykonanego z wykorzystaniem technologii TOPCon.

Rozwój monokrystalicznych ogniw fotowoltaicznych wykonanych w technologii TOPCon (Tunnel Oxide Passivating Contact) przyspiesza.

Niedawno osiągnięciem sprawności na poziomie 26 proc. na ogniwie TOPCon pochwalili się naukowcy z niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE, zapewniając, że realne jest podniesienie sprawności tego rodzaju ogniwa do 27 proc.

REKLAMA

Fraunhofer ISE nie podał jednak, jaki był rozmiar ogniwa, na którym stwierdzono tak wysoką sprawność.

Teraz o swoim rekordzie sprawności dwustronnego ogniwa TOPCon typu N na poziomie 25,09 proc. poinformował największy na świecie producent ogniw i modułów fotowoltaicznych – LONGi Solar.

Powyższy wynik został potwierdzony przez niemiecki Institut für Solarenergieforschung in Hameln (ISFH).

Co warte podkreślenia, taka sprawność miała zostać osiągnięta na ogniwie w „produkcyjnych” rozmiarach, co stwarza szansę na szybkie uruchomienie seryjnej produkcji ogniw o tak wysokiej sprawności. 


REKLAMA

Na początku tego roku podniesieniem sprawności monokrystalicznego ogniwa wykonanego w technologii TOPCon do 24,9 proc. pochwalił się inny chiński producent JinkoSolar.

Z kolei pod koniec ubiegłego roku osiągnięcie sprawności ogniwa TopCon na poziomie 24,5 proc. raportował wywodzący się również z Chin producent Jolywood, informując, że poprawa parametrów miała być możliwa dzięki zastosowaniu autorskiej technologii produkcji określanej jako POPAID (Plasma Oxidation and Plasma Assisted in-situ Doping) – zapewniającej nie tylko lepszą sprawność, ale także ograniczającej koszty dzięki skróceniu procesu produkcyjnego.

Natomiast rozpoczęcie seryjnej produkcji ogniw TOPCon o średniej sprawności 23,5 proc. ogłosiła tajwańska firma URE.

Technologia TOPCon jest kandydatem do zastąpienia obecnie najpopularniejszych na rynku ogniw monokrystalicznych PERC (Passivated Emitter Rear Cell), dzięki potencjalnie lepszej sprawności przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną.

Rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego PERC należy do LONGi Solar. Na początku 2019 r. chińska firma ogłosiła opracowanie tego rodzaju ogniwa o sprawności wynoszącej 24,06 proc.

Ten wynik został zmierzony na ogniwie powstałym na bazie produkcyjnej płytki krzemowej w standardowych rozmiarach 156,75 x 156,75 mm. Rekord potwierdził chiński narodowy instytut badań nad fotowoltaiką CPVT.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.