Modus skarży cięcia taryf gwarantowanych na Ukrainie

Modus skarży cięcia taryf gwarantowanych na Ukrainie
Modus Energy

Ukraińskie władze obniżyły taryfy gwarantowane dla producentów energii z fotowoltaiki. Cięcia mają charakter retroaktywny, co uderza w inwestorów, którzy podejmowali decyzje o budowie elektrowni PV na podstawie wcześniejszych, gwarantowanych przez państwo wyższych cen energii.

Ostatnie lata na Ukrainie były czasem boomu inwestycyjnego w fotowotlaice, który był napędzany wprowadzonymi przez Kijów atrakcyjnymi taryfami gwarantowanymi.

Ukraińskie władze zdecydowały jednak w ubiegłym roku o zmniejszeniu zagwarantowanych wcześniej stawek za energię z fotowoltaiki. Mające retroaktywny charakter cięcia wyniosły od 2,5 proc. nawet do 15 proc.

REKLAMA

Ukraiński system wsparcia przyciągnął wielu zagranicznych inwestorów. Jest wśród nich litewska grupa Modus, inwestująca również na polskim rynku fotowoltaicznym, która na Ukrainie zdążyła wybudować już elektrownie fotowoltaiczne o mocy 47 MW.

Modus informował w 2019 r. o uruchomieniu kosztem 11 mln euro farmy PV o mocy 13,4 MW w regionie Iwano-Frankowska w zachodniej części Ukrainy, a także o budowie jeszcze większej farmy PV o mocy 33,4 MW na północy kraju, której CAPEX wyniósł 30 mln euro.

Te inwestycje zostały objęte taryfą gwarantowaną w wysokości 0,15 EUR/kWh, która miała obowiązywać na niezmienionym poziomie do 2030 roku.


REKLAMA

Jednak po decyzji ukraińskich władz taryfy dla tych instalacji zostały zmniejszone z początkiem ubiegłego miesiąca o 15 proc.

Zagraniczni inwestorzy, których dotknęły cięcia, mogą bronić swoich praw w oparciu o zapisy Traktatu Karty Energetycznej, którego stroną jest Ukraina.

Jak podaje agencja Interfax-Ukraine, na sądowy arbitraż, powołując się na ten dokument, zdecydowała się należąca do litewskiej grupy spółka Modus Energy International BV, wyceniając straty mające wynikać z cięcia taryfy gwarantowanej na 11,5 mln euro.

Boom na inwestycje fotowoltaiczne na Ukrainie osiągnął apogeum w 2019 roku. Jak wynika z danych rządowej, ukraińskiej agencji energetycznej (SAEE), powstały tam wówczas elektrownie PV o łącznej mocy aż 3,78 GW. W efekcie Ukraina była w tamtym roku trzecim po Hiszpanii i Niemczech największym rynkiem PV w Europie pod względem zrealizowanych inwestycji w PV.

W sumie w 2019 roku potencjał odnawialnych źródeł energii na Ukrainie miał wzrosnąć o 4,5 GW, a na koniec 2019 r. całkowita moc OZE w tym kraju zwiększyła się trzykrotnie, do poziomu 6,8 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.