EBI sfinansuje farmę PV za 107 mln euro

EBI sfinansuje farmę PV za 107 mln euro
Total Eren

Europejski Bank Inwestycyjny przyzna kredyty na budowę największej elektrowni fotowoltaicznej w Uzbekistanie. Inwestycję zrealizuje deweloper związany z francuską grupą paliwową Total.

Finansowanie trafi bezpośrednio do spółki celowej utworzonej przez Total Eren – dewelopera odnawialnych źródeł energii z grupy Total, który we wrześniu 2019 roku zabezpieczył dla tego projektu mającą obowiązywać 25 lat umowę na sprzedaż energii. Odbiorcą będzie państwowa spółka energetyczna. 

Inwestycja o mocy 100 MW(AC) / 131 MWp zostanie zrealizowana w pobliżu Samarkandy. Jej całkowity koszt ma wynieść 106,9 mln euro.

REKLAMA

Według prognozy Total Eren, farma fotowoltaiczna ma produkować w skali roku 270 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię generowanemu przez około 140 tys. mieszkańców Uzbekistanu.

Jej realizację umożliwi finansowanie przyznane przez konsorcjum instytucji finansowych, na czele którego po względem wysokości finansowania jest Europejski Bank Inwestycyjny. Unijny bank przyzna dla tego projektu pożyczkę w wysokości 43,7 mln euro.


REKLAMA

EBI nie będzie jedyną europejską instytucją, która zdecydowała się na przyznanie kredytów na ogromną inwestycję w dosyć egzotycznym kraju dla energetyki odnawialnej, jakim jest Uzbekistan.

Inwestycję Total wesprze kredytami w wysokości 21,8 mln euro także francuska rządowa agencja Agence Française de Développement oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który zatwierdził dla tego projektu finansowanie w takiej samej wysokości.

Będzie to jedna z pierwszych inwestycji w sektorze energetycznym Uzbekistanu, którą zrealizuje prywatna firma. W trakcie budowy pracę ma znaleźć 300 osób, a na etapie eksploatacji farma fotowoltaiczna ma generować 15 stałych miejsc pracy.

Total Eren podkreśla, że jego inwestycja przyczyni się do dywersyfikacji zdominowanego przez elektrownie węglowe i gazowe miksu energetycznego Uzbekistanu. Władze tego kraju wyznaczyły cel zwiększenia udziału zielonej energii do 25 procent do roku 2030. Do tego czasu zainstalowana moc odnawialnych źródeł energii w Uzbekistanie ma wzrosnąć do 8 GW.

Obecnie francuski deweloper posiada na etapie eksploatacji lub budowy elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne i wodne o łącznej mocy 3,5 GW. Cel Total Eren to zwiększenie zainstalowanego potencjału OZE do 5 GW już w roku 2022.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.