Tak wzrosły koszty komponentów paneli fotowoltaicznych

Tak wzrosły koszty komponentów paneli fotowoltaicznych
Enel

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej pokazuje, jak bardzo w ostatnich miesiącach wzrosły ceny podstawowych komponentów modułów fotowoltaicznych. Ten trend w połączeniu ze wzrostem kosztów frachtu może doprowadzić do wzrostu cen modułów, a przynajmniej do powstrzymania dalszego spadku cen. Mimo to MAE ocenia, że 2021 będzie kolejnym rokiem, w którym globalna branża PV ustanowi rekord inwestycji.

Z najnowszej analizie rynku odnawialnych źródeł energii Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje, że w tym roku wzrost zainstalowanych mocy w fotowoltaice w skali globalnej wyniesie 145,3 GW, rosnąc w porównaniu do skumulowanej mocy nowych instalacji PV uruchomionych w roku 2020 (134 GW) i w roku 2019 (108,6 GW). Według ekspertów MAE, rok 2022 będzie pod tym względem jeszcze lepszy i możemy spodziewać się w nim uruchomienia nowych mocy w PV na poziomie 161,6 GW.

Wraz ze wzrostem instalowanych mocy w fotowoltaice ma rosnąć udział w nich wielkoskalowych projektów. W 2020 r. miał on wynieść 50 proc., a w tym roku wzrośnie do 70 proc.

REKLAMA

Wielkoskalowych elektrowni PV w tym roku powstanie według MAE około 92,7 GW w porównaniu do 27,2 GW mocy uruchomionej w domowych instalacjach PV oraz 24,9 GW w segmencie instalacji realizowanych na obiektach komercyjnych.

Jak wynika z prognoz MAE, w 2021 roku fotowoltaika jeszcze bardziej zwiększy swoją przewagę pod względem instalowanych mocy nad pozostałymi odnawialnymi źródłami energii – w tym nad energetyką wiatrową, w której według ekspertów MAE w ubiegłym roku zainstalowano 113,6 GW, w tym roku przybędzie 82,8 GW, a w przyszłym 77,5 GW nowych mocy.

W sumie całkowity potencjał odnawialnych źródeł energii na świecie ma w tym roku powiększyć się o 270 GW nowych mocy, a w przyszłym roku o 280 GW.

Skąd tak wyraźna przewaga fotowoltaiki nad pozostałymi technologiami wytwarzania energii odnawialnej? Międzynarodowa Agencja Energetyczna podkreśla, że fotowoltaika stała się najtańszą formą produkcji energii, a jej przewaga jest szczególnie widoczna w krajach charakteryzujących się dobrymi warunkami nasłonecznienia – ale także korzystnymi warunkami dostępu do kapitału.


Międzynarodowa Agencja Energetyczna zwraca jednocześnie uwagę na trend, który może spowolnić dalszy szybki wzrost nowych mocy w fotowoltaice.

Ostatnie miesiące na globalnym rynku PV to wyraźny wzrost kosztów podstawowych komponentów paneli fotowoltaicznych, które mają największy udział w ogólnym koszcie inwestycji w fotowoltaikę.

MAE wskazuje, że notowany ostatnio wzrost cen surowców potrzebnych do produkcji modułów „wymazał” odnotowany w pierwszej połowie ubiegłego roku aż 25-procentowy spadek cen modułów.

Druga połowa ubiegłego roku to seria niekorzystnych wydarzeń, które zmniejszyły podaż podstawowych surowców i w efekcie podniosły ich ceny – między innymi w lipcu 2020 r. doszło do pożarów w dwóch ogromnych chińskich fabrykach krzemu, co w efekcie zmniejszyło podaż tego podstawowego komponentu ogniw PV o połowę.

Druga połowa 2020 r. stała natomiast pod znakiem wzrostu indeksów stali i miedzi, których ceny poszły w górę między wrześniem 2020 r. i marcem 2021 r. o 40 procent. Dodatkowo koszty importu chińskich paneli fotowoltaicznych do Europy czy USA zwiększyły się na skutek dużego wzrostu cen frachtu.

Wahania cen surowców i modułów fotowoltaicznych w okresie styczeń 2020 – marzec 2021. Źródło: Międzynarodowa Agencja Energetyczna

REKLAMA

Jaki wpływ może mieć ta sytuacja na realizowane obecnie projekty fotowoltaiczne?

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energetycznej wskazują, że jest ona zagrożeniem przede wszystkim dla deweloperów, którzy wygrywali ostatnie aukcje, oferując wyjątkowo niskie ceny za energię. MAE szacuje udział modułów w ogólnych kosztach takich inwestycji na 20-30 procent.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna ma jednak również dobrą wiadomość, prognozując, że ograniczenia w łańcuchach dostaw oraz wyższe ceny surowców potrzebnych do produkcji modułów PV nie utrzymają się długo i powinny spać jeszcze w tym roku.

Wskazuje na to zapowiadane uruchomienie kilku dużych fabryk krzemu przeznaczonego do produkcji ogniw, które mają powstać w chińskiej prowincji Xinjiang. Po drugie, MAE ocenia, że producentom szkła solarnego już udało się wyraźnie zwiększyć podaż, a wkrótce mają uruchomić w Państwie Środka kolejne fabryki.

W efekcie eksperci MAE oceniają, że przeciętne ceny modułów fotowoltaicznych będą na koniec roku 2021 nawet niższe od średniej ceny zanotowanej w Chinach w ubiegłym roku, która miała wynieść około 0,205 USD/W.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: