Liczba prosumentów w Polsce przekroczyła pół miliona

Liczba prosumentów w Polsce przekroczyła pół miliona
Stilo Energy

Taki wynik to głównie zasługa inwestycji zrealizowanych w ubiegłym roku, w tym przede wszystkim mikroinstalacji wykonanych z dopłatą z programu Mój Prąd. Jak wyglądał wzrost liczby mikroinstalacji w pierwszym kwartale 2021 roku? Całkiem przyzwoicie, mając na uwadze, że pogoda nie sprzyjała wykonywaniu montaży, zakończono przyjmowanie wniosków o dotacje z drugiej edycji Mojego Prądu czy większości regionalnych programów unijnych, a wiele osób zainteresowanych fotowoltaiką odkładało decyzję o takiej inwestycji, oczekując na wyjaśnienie sytuacji z zapowiadaną na ten rok kolejną edycją Mojego Prądu.

Jak podawało pod koniec ubiegłego roku zrzeszające operatorów sieci Polskie Towarzystwo Rozdziału i Przesyłu Energii Elektrycznej, wyłącznie od początku 2020 r. do końca trzeciego kwartału 2020 r. operatorzy systemów dystrybucyjnych przyłączyli do swojej sieci ponad 202 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy przekraczającej 1,36 GW.

Mimo epidemii i związanych z nią ograniczeń tylko w ciągu trzech kwartałów 2020 r. do sieci OSD przyłączono ponad dwukrotnie więcej mikroinstalacji niż w całym 2019 r. 

REKLAMA

W efekcie na koniec trzeciego kwartału 2020 r. łączna liczba wszystkich mikroinstalacji przyłączonych do sieci dystrybucyjnej wyniosła prawie 357 tys., osiągając moc zainstalowaną o wartości ponad 2,3 GW. 


W kolejnych miesiącach liczba prosumentów nadal dynamicznie rosła, osiągając na koniec 2020 roku 457,44 tysięcy.

REKLAMA

Teraz okazuje się, że na koniec pierwszego kwartału 2021 r. liczba prosumentów w Polsce przekroczyła pół miliona.

Jak poinformował na Twitterze rządowy pełnomocnik ds. OZE Ireneusz Zyska, powołując się na dane Agencji Rynku Energii, w marcu liczba prosumentów wzrosła do 508 183. Oznacza to wzrost w porównaniu do początku 2021 roku o ponad 50 tys. Natomiast łączna moc instalacji prosumenckich zwiększyła się do 3296 MW.

Biorąc pod uwagę fakt, że technologia, w którą inwestują prosumenci, to niemal wyłącznie fotowoltaika, należące do prosumentów mikroinstalacje mają dominujący udział w całkowitej mocy PV uruchomionej dotychczas w Polsce, która według najnowszych danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych osiągnęła na dzień 31 marca poziom 4469,8 MW.

Oznacza to, że udział prosumentów w całkowitym, zainstalowanym potencjale elektrowni fotowoltaicznych w naszym kraju na koniec marca wynosił niemal 3/4.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.