Na hali Ursusa powstanie duża elektrownia PV

Na hali Ursusa powstanie duża elektrownia PV
Bisol

W Lublinie na dachu hali zajmowanej wcześniej przez Ursus ma powstać duża instalacja fotowoltaiczna. Po uruchomieniu powinien to być jeden z największych dachowych systemów PV w Polsce, którego pracę dodatkowo ma wspomagać magazyn energii.

Plany budowy dachowej elektrowni fotowoltaicznej w Lublinie ogłosiła firma Ekopak, która w budynku zajmowanym wcześniej przez Ursus chce uruchomić zakład segregacji i recyklingu folii, tworzyw sztucznych, papieru i metali.

Plan przewiduje uruchomienie instalacji składającej się z 1,2 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy około 400 kWp. W sumie cała elektrownia PV ma zająć pół hektara.

REKLAMA


REKLAMA

Inwestor zakłada, że produkcja energii z tak dużej dachowej elektrowni fotowoltaicznej wygeneruje oszczędności na energii niezakupionej z sieci sięgające w skali roku około 200 tys. złotych. Dodatkową korzyścią ma być uniknięta emisja CO2 w wysokości około 360 ton/rok.

Plany Ekopak związane z budową niezależności energetycznej obejmują również wykorzystanie magazynu energii.

Chcielibyśmy, aby nasz nowy zakład w Lublinie był samowystarczalny energetycznie w maksymalny sposób. Dlatego oprócz prądu ze słońca rozważamy możliwość zainstalowania magazynu energii, który w okresie jej nadwyżki będzie gromadził ją w bateriach litowo-jonowych, a w okresie szczytów energetycznych uzupełniał niedobór z sieci – mówi Paweł Suszek, członek zarządu Ekopak Sp. z o.o. cytowany przez Radio Lublin.

 redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.