Columbus: Wkrótce w budowie setki MW farm fotowoltaicznych

Columbus: Wkrótce w budowie setki MW farm fotowoltaicznych
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Columbus Energy jest już liderem rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych, a teraz podobną pozycję chce uzyskać na rynku naziemnych farm PV. Potwierdzają to wczorajsze zapowiedzi prezesa firmy Dawida Zielińskiego.

Podczas czatu przygotowanego przez Puls Biznesu Dawid Zieliński zapewniał, że o ile obecnie kierowana przez niego firma prowadzi budowę farm fotowoltaicznych o mocy około 60 MW, to w kolejnych kwartałach można spodziewać się dużego przyspieszenia jeśli chodzi o realizowane moce w naziemnej fotowoltaice. Skala budowy farmy PV ma być liczona w setkach MW już w ostatnich miesiącach tego roku.

Dawid Zieliński wskazał przy tym na krótkoterminowy cel wybudowania farm fotowoltaicznych o mocy 1 GW, których wartość ma sięgać w sumie około 3 mld zł, natomiast w perspektywie kilku lat Columbus chce zbliżyć się do poziomu około 4 GW i portfela wycenianego na ok. 12 mld zł.

REKLAMA


W marcu br. Columbus Energy raportował wybudowanie farm PV o mocy 34 MW w projektach o jednostkowej mocy do 1 MW. Jak mówił wówczas prezes Columbusa, omawiając wyniki finansowe za 2020 rok, przeciętne przychody z farm fotowoltaicznych, które oddano do użytku, powinny wynosić około 300 tys. zł w skali roku. Koszt inwestycji w farmę PV o mocy 1 MW Dawid Zieliński ocenił na 3-4 mln zł – w zależności od konkretnych uwarunkowań danego projektu.

REKLAMA

Oceniając szanse na sfinalizowanie całego portfela rozwijanych projektów, który obecnie ma sięgać około 5 GW, prezes Columbusa zaznaczył, że realne jest uruchomienie produkcji energii w przypadku połowy z kompletowanych projektów PV.

Dawid Zieliński wskazał w tym kontekście na rosnące ograniczenia wynikające ze zdolności operatorów do przyłączenia do sieci kolejnych mocy.

Większość środków na inwestycje w naziemne farmy fotowoltaiczne Columbus Energy chce pozyskać dzięki emisji tzw. zielonych obligacji.

We wrześniu 2020 r. spółka New Energy Investments z grupy Columbusa zawarła z domem maklerskim BOŚ Bank umowę programu emisji obligacji do 500 mln zł. W pierwszej emisji obligacje serii A o wartości 75 mln zł objął BOŚ.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.