ML System na minusie w I kwartale 2021 r.

ML System na minusie w I kwartale 2021 r.
ML System

ML System, polski producent rozwiązań z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami w pierwszym kwartale br. wyraźnie zwiększył sprzedaż w porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku. Mimo to firma z Zaczernia pod Rzeszowem odnotowała stratę netto.

W pierwszym kwartale 2021 roku ML System wypracował 26,3 mln zł przychodów wobec 19,7 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku. Mimo wyższej sprzedaży spółka kierowana przez Dawida Cyconia zanotowała stratę netto wynoszącą 0,5 mln zł, podczas gdy przed rokiem była na plusie, osiągając wynik netto rzędu 1,4 mln zł.

W całym 2020 roku ML System wypracował 127,27 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 22,14 mln zł wyniku EBITDA. Oznacza to wzrost w porównaniu do wyników z 2019 roku odpowiednio o 36,3 proc. oraz 57,9 proc.

REKLAMA

– W pierwszym kwartale rozpoczęliśmy relokację linii produkcyjnych pomiędzy naszymi halami celem optymalnego ich dostosowania do wdrożenia produkcji Quantum Glass. Ma to służyć zwiększeniu efektywności działalności w kolejnych kwartałach, w szczególności po spodziewanym uruchomieniu linii Quantum Glass, jednakże w I kwartale br. wymusiło to konieczność chwilowej koncentracji produkcji w obszarach innych niż BIPV, co niekorzystnie wpłynęło na rentowność minionego kwartału. Większy niż zwykle udział przychodów z klasycznej fotowoltaiki wpłynął na obniżenie uzyskiwanych łącznych marż komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.


– Korzystamy w pełni z naszego potencjału B+R, czego przykładem jest Covid Detector, a więc urządzenie medyczne dedykowane branży dla nas nowej. Aktualnie dążymy z jednej strony do możliwie szybkiej komercjalizacji urządzenia, z drugiej strony do poszerzenia spektrum jego zastosowania – dodaje Dawid Cycoń.

REKLAMA

W kolejnych kwartałach 2021 roku spółka ma się koncentrować na dalszym zwiększaniu obecności na rynkach zagranicznych, ze szczególnym uwzględnieniem Skandynawii i krajów Beneluksu.

ML System obserwuje ponadto rosnące zainteresowanie rozwiązaniami fotowoltaicznymi wśród polskich MŚP, które poszukują alternatywnych i ekologicznych źródeł energii. Więcej o ostatnich kontraktach ML System w tym obszarze w artykule: W salonach Kia Polska pojawią się fotowoltaiczne carporty

Firma pozytywnie ocenia także koniunkturę na rynku BIPV, który wspierany jest legislacją promującą budownictwo efektywne energetycznie, jak i w segmencie fotowoltaiki klasycznej wspieranej programem Mój Prąd, którego kolejna edycja ma wystartować 1 lipca.

Dobrze wykorzystaliśmy czas pierwszego kwartału na pozyskiwanie nowych dużych kontraktów, m. in. w Warszawie (Stacja Warszawa Zachodnia), Malmö (Malmö University Orkanen Library) – powinno to znaleźć odzwierciedlenie w wynikach finansowych kolejnych kwartałów informuje prezes ML System.

 – Cieszymy się z rosnącego zainteresowania naszymi produktami na rynkach zagranicznych, na których doceniana jest innowacyjność i jakość naszych systemów, co plasuje nas w światowej czołówce branży BIPV. Natomiast na krajowym rynku skutecznie rozbudowujemy sieć sprzedaży hurtowej, zwiększając dostępność naszych produktów dla klienta końcowego – podsumowuje Dawid Cycoń.

 redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.