W Niemczech powstała nowa fabryka ogniw fotowoltaicznych

W Niemczech powstała nowa fabryka ogniw fotowoltaicznych
Meyer Burger

Produkcję ogniw fotowoltaicznych w Niemczech rozpoczął szwajcarski Meyer Burger, który za naszą zachodnią granicą będzie wkrótce produkować także moduły, wykorzystując w tym celu hale, które jeszcze kilka lat temu zajmował wówczas największy europejski producent ogniw i modułów Solar World.

Meyer Burger Technology AG, który do tej pory należał do największych dostawców linii wykorzystywanych przez producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych, teraz sam zabiera się za ich produkcję.

Cel firmy na ten rok to zbudowanie rocznych zdolności produkcyjnych, które w przypadku ogniw i modułów mają wynieść po 400 MW, a w przyszłym roku Meyer Burger chce już posiadać linie umożliwiające produkcję w skali roku ogniw o mocy 1,4 GW i modułów o mocy 0,8 GW. Natomiast do roku 2026 szwajcarska firma chce osiągnąć zdolności produkcyjne na poziomie 5 GW.

REKLAMA

Teraz Meyer Burger robi pierwszy krok, aby osiągnąć ten cel, uruchamiając fabrykę ogniw zlokalizowaną w Bitterfeld-Wolfen w landzie Saksonia-Anhalt, w której początkowo będzie w stanie wytwarzać ogniwa o mocy do 400 MW w skali roku. Pracę w fabryce znalazło już około 350 osób.


REKLAMA

Szwajcarska firma podkreśla, że maksymalnie wykorzysta lokalne łańcuchy dostaw, a wszystkie surowce potrzebne do produkcji będą wytwarzane w Europie.

Wkrótce fabryka ma osiągnąć zdolność produkcji do 200 tys. ogniw dziennie, a jak informuje Meyer Burger, powierzchnia zakładu sięgająca 27 tys. m2 umożliwi rozkręcenie produkcji do poziomu 1,4 GW rocznie.

Ogniwa produkowane w Bitterfeld-Wolfen pojadą do oddalonej o około 150 kilometrów fabryki modułów fotowoltaicznych we Freibergu pod Dreznem, w której jeszcze kilka lat temu działał wówczas największy europejski producent ogniw i modułów Solar World. Produkcja modułów ma ruszyć w ciągu kilku tygodni.

Ostatnio Szwajcarzy przekazali pierwsze informacje na temat nowych modułów, które będą wytwarzane we Freibergu. Więcej na ten temat w artykule: Nowy europejski producent zaprezentował pierwszy moduł fotowoltaiczny.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.