Zainteresowanie fotowoltaiką. Dane serwisu OLX

Zainteresowanie fotowoltaiką. Dane serwisu OLX
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Serwis internetowy OLX przygotował raport, w którym dzieli się informacjami na temat popularności znajdujących się w nim ofert związanych z PV, ale także na temat odnotowanych trendów jeśli chodzi o ceny instalacji.

Z danych OLX udostępnionych w raporcie „Przyszłość zaczyna się dziś. Raport o rynku fotowoltaiki” wynika, że dziennie średnio 3 tysiące osób szuka w serwisie ogłoszeń związanych z fotowoltaiką, a jak podkreśla OLX, zainteresowanie tym tematem systematycznie rośnie.

W najlepszych dniach marca br. dzienna liczba użytkowników serwisu poszukująca produktów i usług związanych z fotowoltaiką przekraczała nawet 4 tys.

REKLAMA

Według danych OLX porównywanych miesiąc do miesiąca w ostatnim czasie serwis notuje średnio o 34 proc. więcej wyszukiwań produktów i usług fotowoltaicznych.

Największe zainteresowanie fotowoltaiką obserwujemy w niedziele w godzinach wieczornych, między 19 a 20 – zauważa Marcin Kowalczyk, business development manager w OLX.


W swoim raporcie OLX dzieli się także informacjami na temat cen instalacji fotowoltaicznych notowanych przez użytkowników serwisu.

OLX informuje, że poziom cen komponentów instalacji fotowoltaicznych w 2020 r. ulegał wielu zmianom. W drugiej połowie ubiegłego roku firmy montujące instalacje fotowoltaiczne realizowały dużą liczbę projektów. W konsekwencji doprowadziło to do systematycznego wyczerpywania się komponentów, a co za tym idzie – wzrostu ich cen.

Gdy tylko nowe dostawy z Chin docierały na europejski rynek, sytuacja się odwracała, a ceny automatycznie spadały – zauważa OLX.

Serwis odnotowuje przy tym wzrost cen paneli fotowoltaicznych w 2021 r. na skutek rosnącego globalnie popytu przy jednoczesnych brakach w łańcuchach dostaw przemysłu PV i wzroście kosztów transportu morskiego z Chin.

Według szacunków, na które powołuje się OLX, cena paneli fotowoltaicznych w 2021 r. może wzrosnąć o 20-25 proc. względem średnich cen z 2020 r.

REKLAMA

Liczba unikalnych użytkowników serwisu OLX szukających informacji na temat fotowoltaiki w okresie styczeń-marzec 2021 r. Źródło: OLX.

 

Liczba unikalnych użytkowników serwisu OLX z podziałem na dni tygodnia. Źródło: OLX.

 

Ruch w serwisie OLX w zakresie fotowoltaiki z podziałem na godziny dnia. Źródło: OLX.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.