Startują tegoroczne aukcje. Największym wygranym będzie fotowoltaika

Startują tegoroczne aukcje. Największym wygranym będzie fotowoltaika
European Energy

Od jutra do 11 czerwca Urząd Regulacji Energetyki przeprowadzi w sumie osiem aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Największe wolumeny energii powinni zakontraktować inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych. Z sygnałów płynących z Ministerstwa Energii i Klimatu wynika, że nie muszą być to jedyne aukcje, które odbędą się w tym roku.  

Z ośmiu tegorocznych aukcji, które Urząd Regulacji Energetyki przeprowadzi w dniach 26 maja – 11 czerwca, siedem przeznaczonych jest dla nowych instalacji, a jedna to tzw. aukcja migracyjna, w której szansę na przejście z rozliczeń w systemie zielonych certyfikatów do systemu aukcyjnego otrzymają właściciele biogazowni o mocy ponad 1 MW uruchomionych do 2016 roku. 

W sumie w ośmiu ogłoszonych przez URE aukcjach na sprzedaż trafi ponad 68 TWh zielonej energii o maksymalnej wartości blisko 24 mld zł.

REKLAMA

To większy wolumen energii od zakontraktowanego w ubiegłorocznych aukcjach, w których sprzedano w sumie 54,5 TWh energii elektrycznej o wartości 12,9 mld zł. 

Największy budżet ma tegoroczna aukcja przewidziana dla instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych o jednostkowej mocy ponad 1 MW. W aukcji zaplanowanej na 8 czerwca może zostać zakontraktowany wolumen 38,76 TWh energii o wartości wynoszącej aż 10,748 mld zł. 

Druga aukcja z największym budżetem odbędzie się 11 czerwca i mogą w niej wziąć udział właściciele projektów wiatrowych i PV o mocy do 1 MW. Tutaj do podziału jest 14,7 TWh energii o maksymalnej wartości 5,292 mld zł.

W sumie obie aukcje wiatrowo-fotowoltaiczne stanowią aż 2/3 całkowitego budżetu tegorocznych aukcji. 


Ministerstwo Klimatu i Środowiska spodziewa się zakontraktowania energii z około 1800 MW mocy w fotowoltaice,  600 MW mocy wiatrowych na lądzie, a także po 25 MW w projektach hydroenergetycznych i biogazowych.

Tegoroczne aukcje powinny zostać rozstrzygnięte do końca czerwca br., co wynika z aktualnego brzmienia ustawy o odnawialnych źródłach energii. 

REKLAMA

Z wypowiedzi urzędników Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że w tym roku Urząd Regulacji Energetyki może przeprowadzić jeszcze jedną turę aukcji.

Taką możliwość zasygnalizował podczas odbywającego się wcześniej w tym miesiącu Kongresu 590 wiceminister klimatu i rządowy pełnomocnik ds. OZE Ireneusz Zyska. 

– Liczymy na to, że po przyjęciu projektów legislacyjnych, które są w toku, w tym roku odbędzie się również jeszcze jedna tura aukcji – zapowiedział Ireneusz Zyska.

Jak ocenił wiceminister klimatu, kolejne tegoroczne aukcje mogą się odbyć na przełomie listopada i grudnia.

– W tej chwili wiemy o dużym potencjale przygotowanych projektów, stąd też Prezes Urzędu Regulacji Energetyki po konsultacji z ministrem klimatu i środowiska ogłosił aukcje, które odbędą się na przełomie maja i czerwca – stwierdził rządowy pełnomocnik ds. OZE.

Dotychczas ogłoszone aukcje na 2021 r. odbędą się w następujących terminach: 

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki.


redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.