Dofinansowanie do fotowoltaiki, czyli Mój Prąd 3.0. Sprawdź, co warto wiedzieć!

Dofinansowanie do fotowoltaiki, czyli Mój Prąd 3.0. Sprawdź, co warto wiedzieć!
Fotolia

Program Mój Prąd 3.0 rusza już 1 lipca 2021 r. Dokładne zasady nie są jeszcze znane, jednak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje już o niektórych założeniach kolejnej edycji. Czy po ogromnym sukcesie w poprzednim roku, zainteresowanie fotowoltaiką pozostanie na tak samo wysokim poziomie?

Co to jest Mój Prąd 3.0?

Odnawialne źródła energii są coraz ważniejszym elementem polskiego rynku energetycznego, a program Mój Prąd w dużym stopniu przyczynił się do ich rozwoju i zwiększania świadomości społecznej. Mój Prąd 3.0 to kolejna edycja programu, w którym prosumenci mogą uzyskać dofinansowanie do przydomowej mikroinstalacji fotowoltaicznej.

REKLAMA

Mój Prąd osiągnął spory sukces dzięki swojej atrakcyjności, przejrzystym zasadom oraz łatwości złożenia wniosku – maksymalna kwota, którą można było uzyskać wynosiła aż 5 tys. zł. Do tej pory odbyły się dwa nabory do programu. Drugi nabór wniosków, ze względu na bardzo duże zainteresowanie zakończył się szybciej niż planowano, chociaż budżet zwiększono aż o 100 mln zł.

Kiedy startuje program dotacji Mój Prąd 3.0 i od kiedy można składać wnioski?

Nabór wniosków do programu Mój Prąd 3.0 zaczynie się już 1 lipca 2021 r. Zakończenie zaplanowane jest na 20 grudnia 2021 r. Istotnym jest, że czas na składanie wniosków o dofinansowania do fotowoltaiki może zostać skrócony (w przypadku wcześniejszego wykorzystania środków) lub wydłużony. Należy pamiętać, że fotowoltaika cieszy się sporym zainteresowaniem, a budżet programu jest ograniczony, dlatego poleca się szybkie składanie wniosków.

Jakie są warunki ulgi na fotowoltaikę

Najważniejsze założenia programu pozostają niezmienione. Dopłaty do fotowoltaiki dotyczą osób fizycznych i przedsiębiorstw, które wytwarzać będę energię elektryczną na własne potrzeby, a moc instalacji fotowoltaicznej musi znajdować się w przedziale od 2 do 10 kW. Dotacje w ramach programu otrzymać można za poniesione koszty kwalifikowane, do których zalicza się zarówno montaż instalacji fotowoltaicznej, jak i zakup samych komponentów.

Dobrą informacją jest to, że dotację z Mojego Prądu będą mogły otrzymać osoby, które poniosły wydatki związane z zakupem lub montażem instalacji od 1 lutego 2020 r. Oznacza to, że prosumenci, którym nie udało się zakwalifikować do poprzedniej edycji również będą mogli złożyć wniosek o dofinansowanie do fotowoltaiki.

Autokonsumpcja  dodatkowe założenie programu Mój Prąd

Autokonsumpcja będzie jednym z ważniejszych elementów nowej odsłony programu Mój Prąd. Z czego to wynika? Rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych to również coraz większe obciążenie sieci energetycznych. Większość właścicieli mikroinstalacji korzysta z funkcjonującego w Polsce systemu opustów prosumenckich.

W dużym skrócie polega on na tym, że nadprodukcja z instalacji przekazywana jest do sieci energetycznej, a później możliwe jest odebranie 70-80 proc. zgromadzonej w ten sposób nadwyżki energii. Zwiększenie autokonsumpcji byłoby możliwe przy zastosowaniu magazynów energii, które pozwalają przechowywać nadwyżki prądu wyprodukowanego przez instalację fotowoltaiczną. Właściciele odnawialnych źródeł energii rzadko jednak inwestują w to rozwiązanie, ponieważ wciąż jest ono stosunkowo drogie

Przekazywanie do sieci energetycznej dużej ilości energii elektrycznej w czasie, gdy panele działają z największą sprawnością i brak tej „nadwyżki” w innych godzinach może stwarzać pewne wyzwania. Szczególnym zagrożeniem byłby stały wzrost ilości przydomowych instalacji fotowoltaicznych i brak zmian w systemie rozporządzania energią elektryczną czy renowacji sieci energetycznych. Zwiększanie wykorzystywania prądu produkowanego przez panele fotowoltaiczne w czasie rzeczywistym jest więc bardzo ważnym aspektem programu.

Co będzie dodatkowo finansowane w ramach programu Mój Prąd?

Dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd ma zostać wzbogacone o takie elementy jak: ładowarki do samochodów elektrycznych, systemy magazynowania ciepła czy inteligentne systemy zarządzania energią elektryczną w domu. Co ważne, dopłaty mają być zależne od zakresu inwestycji.

Inne dotacje do fotowoltaiki

REKLAMA

Program Mój Prąd nie jest jedynym dofinansowaniem do fotowoltaiki, które można uzyskać. Do obniżenia kosztów inwestycji wykorzystać można dodatkowo ulgę termomodernizacyjną. Pozwala ona odliczyć od podatku poniesione koszty. Dodatkowo dla osób, które planują np. wymianę kotła lub termomodernizację, dostępny jest też program Czyste Powietrze.

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną wiąże się z wieloletnimi oszczędnościami na rachunkach za energię elektryczną i jest ochroną przed podwyżkami cen prądu. Jest to wartość dodana, szczególnie teraz, gdy są one jednymi z najwyższych w Europie, a eksperci nie przewidują ich nagłego obniżenia. W dużej części winny temu jest węgiel.

Unia Europejska nakłada spore opłaty za emisję dwutlenku węgla do atmosfery, a elektrownie węglowe stanowią największe źródło energii w Polsce. Wyższe opłaty, które regulują przedsiębiorstwa energetyczne, oznaczają również wyższe rachunki dla odbiorców energii, ponieważ luka między wydatkami i przychodami musi zostać pokryta.

Popularyzacja odnawialnych źródeł energii, m.in. poprzez dofinansowania do fotowoltaiki, jest niezbędna. Programy takie jak Mój Prąd 3.0 przynoszą nie tylko korzyści środowiskowe, ale również ekonomiczne.

Różne oferty na fotowoltaikę znaleźć można w obiektywnej porównywarce Rachuneo.

 

artykuł sponsorowany

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: