Lukoil inwestuje w fotowoltaikę

Lukoil inwestuje w fotowoltaikę
Lukoil

Rosyjski gigant paliwowy uruchomił kolejną elektrownią fotowoltaiczną tym razem na terenie swojej rafinerii w obwodzie wołgogradzkim na południu Rosji.

Nowa elektrownia fotowoltaiczna Lukoilu posiada moc 20 MW i składa się na nią około 60 tys. modułów polikrystalicznych o jednostkowych mocach 330-335 W.

Według prognozy elektrownia PV ma wytwarzać w skali roku około 24,5 GWh energii elektrycznej, co przełoży się na ograniczenie emisji CO2 o około 12 tys. ton rocznie.

REKLAMA

Energia wytwarzana przez tę farmę fotowoltaiczną ma być sprzedawana na rynku hurtowym, przy czym Lukoil zabezpieczył dla niej 15-letnie gwarancje sprzedaży energii w rosyjskim systemie wsparcia.

Dla rosyjskiego koncernu paliwowego jest to już druga elektrownia fotowoltaiczna, którą wybudował w Rosji. Pierwsza została oddana do użytku w 2018 roku i posiada moc 10 MW.

Oprócz farm PV zlokalizowanych w Rosji Lukoil posiada instalacje PV w Bułgarii i Rumunii, których łączna moc wynosi około 20 MW.


REKLAMA

Za dostawę paneli fotowoltaicznych na najnowszą inwestycję Lukoilu odpowiadał największy rosyjski producent Hevel Solar. O ile dostarczone przez tę firmę moduły to już dosyć archaiczna technologia, o tyle Hevel może pochwalić się sporymi osiągnięciami jeśli chodzi o wdrażanie do produkcji modułów o wysokiej sprawności.

Ostatnio rosyjski producent zapowiedział wprowadzenie do sprzedaży modułów o mocy 395 W bazujących na ogniwach wielozłączowych HJT (Heterojunction).

Sprawność nowego modułu Hevel Solar ma wynosić 22,3 proc., natomiast sprawność zastosowanych w nich ogniw ma sięgać 23,8 proc. Dodatkową zaletą nowego produktu Hevel Solar ma być relatywnie niski współczynnik temperaturowy +/- 0,28 st. C. Rozmiary modułu wynoszą 2004 х 1048 х 46 mm, a jego waga sięga 40 kg.

Obecne zdolności mają pozwalać na wyprodukowanie w fabryce Hevel Solar w skali roku modułów o mocy 340 MW.  Przeciętna sprawność ogniw produkowanych w ubiegłym roku przez Hevel miała wynosić 23,16 proc., przy czym najlepsze ogniwa posiadały sprawność 23,6 porc.

W tym roku moduły marki Hevel Solar trafią m.in. na największą farmę fotowoltaiczną w Rosji, którą w Republice Kałmucji buduje konsorcjum inwestorów z udziałem Fortum. Moc tej farmy PV wyniesie 116 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.