Największy operator sieci dystrybucyjnej przyłączył 20 tys. mikroinstalacji

Największy operator sieci dystrybucyjnej przyłączył 20 tys. mikroinstalacji
PGE Dystrybucja

Liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych przyłączonych do sieci PGE Dystrybucja w pierwszych miesiącach 2021 roku utrzymała się na wysokim poziomie, jednak spadła w porównaniu do rekordowych dla krajowego rynku prosumenckiego ostatnich kwartałów zeszłego roku, kiedy inwestycje były napędzane przez będącą na finiszu drugą edycję programu Mój Prąd.

W rekordowym dla polskiego rynku fotowoltaicznego 2020 roku PGE Dystrybucja mająca największą w kraju sieć dystrybucyjną przyłączyła do niej blisko 100 tys. mikroinstalacji. Ich łączna moc wyniosła 612 MW.

Na koniec 2020 roku w sieci spółki pracowało łącznie ok. 157 tys. mikroinstalacji o mocy 947 MW. Dla porównania, na koniec 2019 łączna liczba mikroinstalacji przyłączonych do sieci PGE Dystrybucja wynosiła ok. 57 tys., a ich moc sięgała 335 MW.

REKLAMA

Najwięcej mikroinstalacji na obszarze działalności PGE Dystrybucja na koniec ubiegego roku było zainstalowanych w województwie podkarpackim (blisko 45 tys.), a także w woj. mazowieckim (ponad 30 tys.).


Na ile tempo przyłączania mikroinstalacji do sieci PGE Dystrybucja zostało podtrzymane w pierwszym kwartale 2021 roku?

Z informacji uzyskanych od spółki wynika, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku pracownicy PGE Dystrybucja wykonali przyłączenia blisko 20 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 136 MW.

Według danych Agencji Rynku Energii, na koniec pierwszego kwartału 2021 r. liczba mikroinstalacji podłączona do wszystkich sieci dystrybucyjnych w Polsce wyniosła dokładnie 508 183. Oznacza to wzrost w porównaniu do początku tego roku o ponad 50 tys.

REKLAMA

Na koniec marca łączna moc instalacji prosumenckich w Polsce zwiększyła się do 3296 MW.

Źródła o mocy ponad 50 kW

Największy krajowy operator sieci dystrybucyjnej przyłączył też w początkowym kwartale 2021 roku kilkadziesiąt większych odnawialnych źródeł.

W sumie od początku stycznia do końca marca br. przyłączono 42 źródła o jednostkowej mocy ponad 50 kW – w tym 39 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 29,3 MW, farmę wiatrową o mocy 6 MW, biogazownię o mocy 1 MW oraz instalację biomasową o mocy 0,6 MW.

W całym 2020 roku PGE Dystrybucja przyłączyła 53 większych odnawialnych źródeł energii, niezaliczanych do mikroinstalacji, o całkowitej mocy 196 MW.

Wśród źródeł o jednostkowej mocy ponad 50 kW w zeszłym roku przyłączono elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 177 MW, elektrownie wiatrowe o mocy 14 MW oraz biogazownie o mocy 5 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.