Dotacje dla prosumentów już za miesiąc, ale pod jednym warunkiem

Dotacje dla prosumentów już za miesiąc, ale pod jednym warunkiem
Soltech Energy

Mimo, że nadal nie zostały podane zasady dofinansowania w trzeciej edycji Mojego Prądu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska podtrzymuje, że nabór wniosków w tym programie wystartuje z początkiem lipca. Najpierw konieczne jest jednak spełnienie jednego warunku.

Na miesiąc przed planowanym rozpoczęciem przyjmowania wniosków o dotacje na instalacje fotowoltaiczne, ale także na inne domowe urządzenia energetyczne, w trzeciej edycji Mojego Prądu, nadal nie znamy regulaminu nowego naboru.

Jak wynika z informacji udostępnionych dotychczas przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nabór w Moim Prądzie 3.0 rozpocznie się 1 lipca i zakończy 22 grudnia br., przy czym NFOŚiGW od razu zastrzega możliwość jego wydłużenia – lub skrócenia, jeśli wcześniej wyczerpany zostanie, pozostający nadal niewiadomą, budżet programu.

REKLAMA

Dlaczego Narodowy Fundusz nadal nie podał chociażby informacji na temat tego, ile pieniędzy będzie do podziału w Moim Prądzie 3.0?


Z informacji uzyskanych przez portal Gramwzielone.pl wynika, że uruchomienie środków na program Mój Prąd 3.0 uzależnione jest od harmonogramu uzgodnień Krajowego Programu Odbudowy na forum krajowymi jak i unijnym.

– Oficjalne zatwierdzenie planowanego budżetu programu może odbyć się po ostatecznym zatwierdzeniu KPO przez Parlament RP (w tym instrumentu REACT-EU), a następnie zatwierdzeniu KPO przez Komisję Europejską która przedłoży Radzie Europejskiej wniosek o decyzję wykonawczą – czytamy w komentarzu otrzymanym od Narodowego Funduszu.

Krajowy Plan Odbudowy jest podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy, z którego Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro, w tym 23,9 mld euro w formie dotacji i 34,2 mld euro w formie pożyczek.

Polski rząd wysłał do Komisji Europejskiej swój KPO 3 maja. W następnym dniu dokument został przyjęty przez Sejm, z kolei wczoraj wieczorem przyjęli go senatorowie. Brak poprawek Senatu oznacza, że KPO nie musi wracać do Sejmu i może zostać od razu skierowany do prezydenta.

Dotacje na fotowoltaikę i nie tylko

Póki co NFOŚiGW potwierdza, że w nowej edycji programu Mój Prąd część warunków stosowanych w poprzednich edycjach zostanie niezmieniona. Dotowane będą mikroinstalacje fotowoltaiczne podłączone do sieci OSD wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby prosumenta, w przedziale mocy 2-10 kW.

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Dodatkowo dofinansowanie ma objąć urządzenia pozwalające zwiększyć poziom autokonsumpcji wyprodukowanej energii elektrycznej z fotowoltaiki – w tym przypadku NFOŚiGW wymienia ładowarki do samochodów elektrycznych, magazyny ciepła/chłodu oraz inteligentne systemy zarządzania energią w budynku.

Z informacji przekazanych wcześniej przez NFOŚiGW wynika, że dofinansowanie z Mojego Prądu 3.0 będzie mogło objąć także instalacje wykonane przed rozpoczęciem naboru.

Kluczowa w tym kontekście ma być data 31 stycznia 2020 r. Instalację fotowoltaiczną, w przypadku której wydatki zostały poniesione po tym terminie, będzie można zgłosić do nowej edycji Mojego Prądu w celu otrzymania dofinansowania.

W pierwszych dwóch edycjach programu Mój Prąd, które zostały zrealizowane w okresie od września 2019 roku do grudnia 2020 r., do podziału był budżet wynoszący w sumie 1,1 mld zł. Tyle pieniędzy wystarczyło do dofinansowania ok. 220 tys. prosumenckich instalacji PV. Dofinansowanie było przyznawane w formie bezzwrotnej dotacji w wysokości do 5 tys. zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.