Ceny energii z fotowoltaiki w Grecji poniżej 40 EUR/MWh

Ceny energii  z fotowoltaiki w Grecji poniżej 40 EUR/MWh
Eneray

Grecki regulator rynku energetycznego RAE podał wyniki najnowszej aukcji przeznaczonej dla inwestorów planujących budowę elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych. Finalnie wsparciem w postaci gwarantowanej ceny energii objęto wyłącznie projekty PV.

W najnowszej aukcji dla OZE w Grecji sprzedaż energii mogli zaoferować inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 20 MW oraz elektrowni wiatrowych o mocy nieprzekraczającej 50 MW.

Jak informuje PV Magazine, do podziału był wolumen 350 MW, natomiast zgłoszono oferty sprzedaży energii ze 126 projektów na łączną moc 1090 MW.

REKLAMA

Najniższa, zakwalifikowana do wsparcia oferta cenowa wyniosła 32,97 EUR/MWh, a najwyższa sięgnęła 51,2 EUR/MWh. Średnia cena ukształtowała się na poziomie 37,6 EUR/MWh.

Najniższą ofertę zgłosił deweloper Egnatia planujący budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 19,3 MW. Inwestor związany z grupą Mytilineos zapewnił sobie gwarancje rozliczeń w systemie aukcyjnym w sumie dla projektów o mocy 130 MW.

Ceny z najnowszej aukcji są niższe od cen zagwarantowanych przez inwestorów, którzy przystąpili do aukcji zorganizowanej przez RAE w połowie ubiegłego roku.


REKLAMA

W tamtej aukcji dla fotowoltaiki, w której można było również zaoferować energię z projektów PV o jednostkowej mocy do 20 MW, zatwierdzono oferty na sprzedaż energii z instalacji o łącznej mocy 141,9 MW. Średnia cena energii, którą zaoferowali inwestorzy w przypadku projektów objętych gwarancjami sprzedaży energii, wyniosła 49,81 EUR/MWh i była niższa o 1/5 od maksymalnej, możliwej ceny, a najniższa cena wyniosła 45,84 EUR/MWh.

Celem wyznaczonym przez władze Grecji jest osiągnięcie do 2030 roku 61-procentowego udziału zielonej energii w krajowym miksie elektroenergetycznym.

Greckie ministerstwo środowiska podkreśla, że duża część projektów PV zostanie zrealizowanych na terenie zamykanych kopalni węgla, który ma zniknąć z greckiej energetyki do roku 2028.

Ogromny projekt PV o mocy 230 MW na terenie jednej z byłych kopalni węgla brunatnego w regionie Ptolemaida w pobliżu granicy z Macedonią zostanie zrealizowany przez grecką grupę energetyczną Public Power Corporation (PPC).

Niemal dla całego projektu – dla zainstalowanej mocy 200 MW – PPC zapewnił sobie w aukcji przeprowadzonej w ubiegłym roku w Grecji taryfę za energię na poziomie 49,1 EUR/MWh.

Moc elektrowni fotowoltaicznych, które zostały uruchomione w Grecji w ubiegłym roku, wyniosła 913 MW. W efekcie całkowity potencjał PV w tym kraju wzrósł na koniec grudnia do 3,74 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.