Solar Building Polska certyfikowaną przez UDT jednostką szkoleniową z fotowoltaiki

Solar Building Polska certyfikowaną przez UDT jednostką szkoleniową z fotowoltaiki
Solar Building Polska

Czy certyfikacja instalatorów w zakresie OZE jest potrzebna oraz jaką formę powinna posiadać  to pytanie, które zadaje sobie wiele firm z branży fotowoltaicznej. Brak sprecyzowanych wymagań co do posiadanych uprawnień może mieć negatywny wpływ na rynek PV.

W ostatnich latach odnotowujemy na polskim rynku niezwykłą dynamikę wzrostu jeżeli chodzi o przyrost montowanych mocy w fotowoltaice. Bardzo szybko przybywa firm z branży PV, a co za tym idzie – powstają nowe miejsca pracy.

Firma Solar Building Polska, która od 6 lat wspiera firmy z branży fotowoltaicznej, jasno wskazuje, że zagrożenia związane z pojawieniem się nieprzeszkolonych pracowników mogą negatywnie odbić się na rynku fotowoltaiki.

REKLAMA

– Trzeba głośno powiedzieć, że instalacje fotowoltaiczne są bezpieczne, ale nienależycie zainstalowane, mogą stać się przyczyną szkody mienia, a nawet tragedii. Inwestorzy, którzy decydują się na instalację fotowoltaiczną, niestety nie są świadomi ryzyka, jakie niesie za sobą źle zamontowana instalacja – ufają instalatorom, którzy bardzo często nie posiadają żadnych uprawnień w tym zakresie – mówi Stanisław Bajorski, założyciel jednostki szkoleniowej Solar Building Polska.

– Kompletując wszystkie z naszych obecnych usług szkoleniowych, kursant może szkolić się cały miesiąc z przerwą na weekendy  a to i tak za mało. Korzystamy z najnowszego sprzętu, szkolimy z pomiarów termowizyjnych z użyciem drona, z pomiarów elektrycznych strony DC i AC, mamy też szkolenia wysokościowe i SEP. Każdy znajdzie coś dla siebie. Nasi trenerzy pracują na co dzień w branży fotowoltaicznej  dlatego nasze szkolenia są wiarygodne. Stawiamy na jakość, bazujemy na aktualnych normach i przepisach. Absolwenci cenią nasze szkolenia, ponieważ pokazujemy fotowoltaikę od kuchni – dodaje Stanisław Bajorski.

Czym jest certyfikat instalatora UDT i czy jest potrzebny?

Aby uzyskać certyfikat w zakresie systemów fotowoltaicznych UDT, należy być osobą niekaraną, zdać pozytywnie egzamin i spełnić jedno z kryteriów np. związanych z posiadaniem dodatkowych kwalifikacji w instalowaniu urządzeń energetycznych. Nieco łatwiej mają osoby, które posiadają wykształcenie wyższe na odpowiednich kierunkach. Więcej szczegółów na stronie UDT pod linkiem: Certyfikacja instalatorów w zakresie OZE.

W tym roku Urząd Dozoru Techniki wprowadził bardzo wartościowe zmiany do egzaminu i postawił mocno na praktykę. Egzaminatorzy weryfikują, czy przyszły instalator potrafi dobrać podzespoły i poprawnie je połączyć w instalację fotowoltaiczną.

Obecnie, aby przyłączyć mikroinstalacje PV przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej, nie trzeba posiadać uprawnień UDT, ale może się to niedługo zmienić.

REKLAMA

Już teraz w przypadku większości inwestycji, które finansowane są ze środków unijnych, wymagane są takie uprawnienia. Wszystko zmierza w kierunku usystematyzowania prawa związanego z tym, kto będzie mógł instalować systemy fotowoltaiczne i jakie uprawnienia powinien do tego posiadać.

– Zapraszamy instalatorów, którzy cenią rzetelne informacje oraz zdjęcia prosto z budowy do zapisywania się do zamkniętej grupy na Facebooku: Fotowoltaika Instalaotrzy – DIY, gdzie dzielimy się wiedzą – zachęca Kornel Zieliński, trener PV.

 

Najbliższe szkolenie UDT odbędzie się 24-26 czerwca 2021 r. w Rzeszowie

Zapisz się on-line: https://www.solarbp.pl/szkolenia/

Na hasło “gram w zielone” Solar Building Polska udziela 10% zniżki na szkolenia do końca czerwca.

artykuł sponsorowany