ReneSola celuje w Polsce w 400 MW

ReneSola celuje w Polsce w 400 MW
ReneSola

Wywodzący się z Chin deweloper elektrowni fotowoltaicznych wyznaczył cel budowy portfela projektów na poziomie 2 GW na koniec tego roku. Na mapie inwestycji ReneSoli nasz kraj jest na drugim miejscu zaraz po USA.  

ReneSola podała wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2021 r., w którym wypracowała przychody sięgające 22,8 mln dolarów – o 39 proc. większe niż we wcześniejszym kwartale.

Wynik w ujęciu EBITDA za pierwszy kwartał wyniósł 6,1 mln dolarów (+263 proc. k/k), natomiast zysk netto sięgnął 0,8 mln dol. i był niższy od zysku wypracowanego we wcześniejszym kwartale (2 mln dol.), natomiast w analogicznym kwartale zeszłego roku ReneSola odnotowała stratę netto sięgającą 4,4 mln dol.

REKLAMA

Do tej pory deweloper zrealizował farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 850 MW, z czego w swoim portfelu nadal posiada farmy o mocy 172 MW, natomiast na zaawansowanym etapie przygotowania mają być projekty o mocy 1,312 GW.Chińska firma informuje, że do końca tego roku chce zwiększyć portfel posiadanych projektów do 2 GW, z czego na nasz kraj ma przypaść 400 MW. Tym samym Polska ma być drugim najważniejszym rynkiem dla ReneSoli – po USA, gdzie skompletowany ma zostać portfel projektów sięgający 500 MW.

Poza USA i Polską deweloper chce zbudować spore portfele projektów w Hiszpanii (300 MW), Wielkiej Brytanii (250 MW), Niemczech i Włoszech (w sumie 200 MW), Chinach (200 MW), Francji (100 MW) i na Węgrzech (50 MW).

W naszym kraju na zaawansowanym etapie przygotowania mają być obecnie projekty o mocy 271 MW, z czego 6 MW ma być w trakcie budowy.

REKLAMA

W tym 8 MW to projekty o jednostkowej mocy o 1 MW realizowane w wyniku aukcji z grudnia 2019 roku, a 38 MW to projekty do 1 MW, dla których zabezpieczono gwarancje sprzedaży energii w aukcji przeprowadzonej pod koniec ubiegłego roku.

Do tegorocznych aukcji ReneSola ma zgłosić energię z 40 projektów o łącznej mocy 65 MW, co oznacza udział nie tylko w aukcji w koszyku do 1 MW, ale także w aukcji dla większych projektów.

Z kolei w aukcji przyszłorocznej chiński deweloper chce zaoferować sprzedaż energii z projektów o łącznej mocy około 160 MW.

Wcześniej w tym miesiącu ReneSola ogłosiła utworzenie joint venture z funduszem Eiffel Investment Group, z którym w ciągu 3 lat ma zrealizować projekty zlokalizowane w Europie elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy do 700 MW. Projekty mają zostać przygotowane do etapu gotowości do budowy.

W nowym podmiocie o nazwie European Solar Energy Development JV ReneSola będzie mieć 51 proc., a Eiffel otrzyma pozostałe udziały.

Początkowo na portfel wspólnych inwestycji składają projekty o łącznej mocy 340 MW, które są realizowane w Polsce, Francji i Hiszpanii.

Wszystkie projekty w naszym kraju ReneSola chce zrealizować w modelu „Build-Transfer”.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.