Niemiecka fotowoltaika się rozpędza. Świetny wynik w kwietniu

Niemiecka fotowoltaika się rozpędza. Świetny wynik w kwietniu
Juwi

Ostatnie miesiące na niemieckim rynku fotowoltaicznym to systematyczny wzrost instalowanych mocy. W kwietniu całkowita moc fotowoltaiki w Niemczech wyprzedziła pod względem całkowitej zainstalowanej mocy energetykę wiatrową. Łączna zainstalowana moc w obu technologiach za Odrą przekracza już 110 GW.

Dane instytutu Fraunhofer ISE pokazują notowany w ostatnich miesiącach systematyczny wzrost zainstalowanych mocy w niemieckiej fotowoltaice.

W pierwszym miesiącu 2021 r. za naszą zachodnią granicą powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 525,9 MW, natomiast w lutym widać było wyraźny spadek (348,6 MW),

REKLAMA

Jednak marzec i kwiecień to już wyraźny wzrost mocy elektrowni PV podłączanych do niemieckich sieci. W marcu moc fotowoltaiki w Niemczech wzrosła o 560,1 MW, natomiast w kwietniu zwiększyła się nawet o 619,5 MW i jest to wynik, który w skali całego 2021 roku powinno przekroczyć tylko kilka państw w Europie.

W sumie w pierwszych czterech miesiącach 2021 roku moc niemieckich elektrowni fotowoltaicznych wzrosła już o ponad 2,05 GW.


Na koniec ubiegłego miesiąca skumulowana moc elektrowni PV w Niemczech osiągnęła poziom 56 GW, przewyższając po raz pierwszy w historii niemieckiego rynku OZE łączną moc energetyki wiatrowej, w której na koniec maja zainstalowane było 55,4 GW.

Większy wzrost instalowanych mocy w energetyce słonecznej niż w energetyce wiatrowej jest obserwowany w Niemczech już od dłuższego czasu – w sytuacji spowolnienia w inwestycjach wiatrowych wynikającego z wydłużenia procesu inwestycyjnego i zmniejszenia podaży nowych projektów, których nie wystarcza, aby zagospodarować w pełni wolumeny udostępniane w aukcjach dedykowanej tej technologii.

REKLAMA

Finalizowane na razie w tym roku w Niemczech inwestycje w energetyce wiatrowej utrzymują się na zbliżonym poziomie niemal 200 MW na mieisąc. W sumie w pierwszych czterech miesiącach br. moc elektrowni wiatrowych wzrosła o 740 MW.

W pierwszych czterech miesiącach 2021 roku udział źródeł odnawialnych w niemieckim miksie produkcji energii elektrycznej wyniósł 48,7 proc. Największy udział jeśli chodzi o poszczególne technologie miała w tym czasie energetyka wiatrowa (25,7 proc.), następnie elektrownie na węgiel brunatny (17,7 proc.), elektrownie gazowe i jądrowe (po 12,7 proc.), następnie fotowoltaika (9,7 proc.) oraz elektrownie na biomasę i węgiel kamienny (po 8,7 proc.).

W ubiegłym miesiącu, w dniu 22 maja, przy niższym weekendowym popycie na energię, generacja ze źródeł odnawialnych wyraźnie przekroczyła w godzinach południowych całkowite zapotrzebowanie odnotowane w niemieckim systemie elektroenergetycznym.

Udział OZE w pokryciu zapotrzebowania na energię elektryczną w Niemczech w dniach 21-23 maja 2021 r. Bruno Burger / Twitter. 


redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.