Sprzedaż Grodno w segmencie OZE w górę o 50 proc.

Sprzedaż Grodno w segmencie OZE w górę o 50 proc.
Andrzej Jurczak

Przychody Grupy Grodno w ubiegłym miesiącu wyniosły 81,1 mln zł wobec 51,5 mln zł w analogicznym okresie zeszłego roku. To w dużej mierze efekt wzrostu sprzedaży asortymentu w obszarze fotowoltaiki i pomp ciepła

Rekordowy sprzedażowo marzec, zamykający poprzedni rok obrotowy, a także kwiecień i maj, były najlepszymi miesiącami w historii Grodna.

– Odczuwamy dynamiczny wzrost we wszystkich obszarach naszej działalności, choć motorem pozostają OZE, których sprzedaż w maju 2021 r. wzrosła o ponad 50 procent rok do roku. To już nie tylko fotowoltaika, ale przede wszystkim pompy ciepła, w zakresie których w tym roku planujemy kilkukrotnie zwiększyć sprzedaż i już od kilku miesięcy dostrzegamy sygnały rynkowego boomu. Mamy wieloletnie doświadczenie na tym rynku, obserwujemy jak z miesiąca na miesiąc rośnie liczba zrealizowanych przez nas instalacji i jestem przekonany, że wiele tu zdziałamy – komentuje Andrzej Jurczak, prezes zarządu Grodno S.A.

REKLAMA

Poza rozwojem w branży zielonej energii Grodno, będące obecnie drugim największym dystrybutorem artykułów i rozwiązań elektrotechnicznych w Polsce, oczekuje również dalszego ożywienia w pozostałych obszarach swojej działalności.

– W obszarze dystrybucyjnym odczuwamy rosnącą aktywność klientów, która powinna być coraz większa wraz ze stopniowym wychodzeniem gospodarki z sytuacji epidemicznej. W ostatnich kwartałach w branży przyspieszył proces przenoszenia się handlu do Internetu, w czym również bierzemy aktywny udział i dynamicznie rozwijamy dostępność naszych usług i produktów w kanałach e-commerce. Przykładem może być zakup sklepu internetowego iluve.com, którego włączenie do naszej Grupy może przynieść nam dodatkowe 15-20 mln zł przychodów rocznie – dodaje Andrzej Jurczak.

Zarząd korzystnie ocenia perspektywy dalszego wzrostu, co związane jest przede wszystkim z dużą ekspozycją Grupy na trendy rozwoju energooszczędności i zielonej energii.


REKLAMA


– Mamy silnie zdywersyfikowaną ofertę produktów i rozwiązań z szeroko pojętej elektrotechniki, jednak wspólnym mianownikiem dla nich wszystkich jest hasło energooszczędność. Takie trendy jak rozwój elektromobilności, wzrost znaczenia zielonej energii, rozwiązania zmierzające do redukcji CO2, będą siłą napędową gospodarek w najbliższych latach. Jest to kierunek, który ma olbrzymie perspektywy rozwoju, tym samym stwarza takie perspektywy również dla Grupy Grodno, jako silnej fundamentalnie i wiodącej firmy w tej branży
– podsumowuje Andrzej Jurczak.

Sprzedaż Grupy Grodno w roku obrotowym zakończonym 31 marca wyniosła 712,5 mln zł, co oznacza wzrost o 14 proc. rdr. 

– Po raz pierwszy przekroczyliśmy poziom 700 mln zł rocznych przychodów, jednocześnie – i zgodnie z planem – utrzymując dwucyfrową dynamikę wzrostu, mimo ogólnego spowolnienia w gospodarce i branży elektrotechnicznej. To rewelacyjne dane, które zawdzięczamy przede wszystkim świetnej, rekordowej sprzedaży w całym segmencie OZE, w szczególności fotowoltaiki. Zielona energia ma olbrzymi potencjał i zgodnie z obecną strategią w najbliższych latach będzie dominującym obszarem naszego rozwoju – komentował Andrzej Jurczak.

Zarząd Grodna zakładał na koniec pierwszego kwartału br. utrzymanie w 2021 roku boomu fotowoltaicznego w zakresie mikroinstalacji, co związane będzie w dużym stopniu z uruchomieniem trzeciej edycji programu Mój Prąd.

– Mój Prąd 3.0 z pewnością wpłynie na dalsze zainteresowanie fotowoltaiką wśród odbiorców indywidualnych, realizujących instalacje 2-10 kW, czyli w przedziale dla którego kierowany jest Program. Z pewnością jest to pozytywny impuls dla całej branży, który podtrzyma boom na fotowoltaikę w Polsce. W związku kosztami kwalifikowanymi już od 1 lutego 2020 r. ożywienie w segmencie mikroinstalacji nadejdzie jeszcze przed rozpoczęciem naboru – ocenił na koniec marca br. Andrzej Jurczak.

Grupa Grodno oferuje rozwiązania fotowoltaiczne od 2011 r. Spółka zapewnia, że obecnie jej udział w rynku dostawców mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce przekracza 15 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.