Fotowoltaika „zrób to sam” – czy warto?

Fotowoltaika "zrób to sam" – czy warto?
Stilo Energy

Coraz więcej Polaków decyduje się na własną przydomową instalację fotowoltaiczną. To konkretne oszczędności i ekologiczna energia prosto ze Słońca. Szczególnie, gdy rachunki za prąd rosną w takim tempie. Pierwsza inwestycja w fotowoltaikę to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, który zwraca się mniej więcej po 6 latach. Szczególnie jeśli skorzysta się z takich programów wsparcia jak Mój Prąd 3.0. Brzmi naprawdę dobrze, ALE…

Czy zwrot z inwestycji w fotowoltaikę da się jakoś przyspieszyć? Jak oszczędzić na fotowoltaice i zapłacić jeszcze mniej na starcie? Część przyszłych prosumentów zastanawia się na samodzielnym montażem fotowoltaiki. Czy warto? Fotowoltaika “zrób to sam” – to dobra okazja na oszczędności, czy ryzyko dodatkowych kosztów w przyszłości? Sprawdźmy to!

Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych – o ile taniej?

REKLAMA

Ile można zaoszczędzić na instalacji fotowoltaicznej, którą skonstruujesz i zamontujesz własnoręcznie? Fotowoltaika DIY to oszczędność na poziomie pomiędzy 20 a 30% od ceny katalogowej, którą oferują najwięksi polscy dostawcy fotowoltaiki tacy jak m.in. Stilo Energy. Kusząca ,,promocja”? Pozornie. Dlaczego?

Niestety, montując fotowoltaikę samodzielnie nie możesz liczyć na:

  • audyt energetyczny,
  • rzetelne porady w zakresie wyboru komponentów do instalacji PV,
  • profesjonalny projekt przygotowany przez inżynierów,
  • przygotowanie dokumentacji do zakładu energetycznego,
  • tanie i kompleksowe ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej,
  • i przede wszystkim wiedzę i doświadczenie ekip zajmujących się montażem.

Dlaczego tak jest?

Audyt energetyczny

Jakiej mocy potrzebuje Twoja firma, gospodarstwo domowe lub rolne? Czy Twój dach nadaje się na montaż fotowoltaiki z takim kątem nachylenia?

No właśnie. Takich pytań jest więcej. Chociaż da się określić średnie roczne zużycie prądu, to nie od razu wiadomo jaką moc fotowoltaiki wytrzyma Twoja domowa instalacja elektryczna albo jak zamontować panele fotowoltaiczne na skomplikowanym dachu. Trzeba zweryfikować, które miejsce na Twojej działce i dachu jest najlepiej nasłonecznione, aby osiągnąć maksymalną wydajność instalacji. Na takie profesjonalne pomiary przed montażem fotowoltaiki lepiej zaprosić fachowca, który zamontował i uruchomił już setki podobnych systemów. Zlecenie samego audytu to dodatkowe koszta, a przecież…

…niezobowiązujący audyt energetyczny w Stilo Energy jest całkowicie bezpłatny. Skontaktuj się z przedstawicielem Stilo Energy i dowiedz się jaka moc instalacji fotowoltaicznej, jakie rozwiązania i jaka technologia będą dla Ciebie odpowiednie.

Komponenty do instalacji fotowoltaicznych

Które panele słoneczne, inwertery, konstrukcje montażowe, zabezpieczenia AC/DC fotowoltaiki i kable są najlepsze? Czy wybrać panele fotowoltaiczne za 500 złotych, czy może za 3000 PLN za sztukę? Skąd zamówić dobre, sprawdzone komponenty instalacji fotowoltaicznej z certyfikatem bezpieczeństwa? Jeśli nie zajmujesz się tym zawodowo, zapewne nie masz “pod ręką” sprawdzonych dostawców tych części. Warto ryzykować i testować niesprawdzonych producentów? W końcu to prąd w Twoim domu rodzinnym. Wysokie napięcia, które znajdują się tuż nad Twoją sypialnią. Dzięki odpowiednio dobranym komponentom, już na etapie projektu możesz zadbać o maksymalne bezpieczeństwo przeciwpożarowe Twojej instalacji fotowoltaicznej. Ryzyko wystąpienia pożarów może zostać ograniczone już na wczesnych etapach projektowania. Należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie konstrukcje, wysokojakościowe moduły o odpowiedniej klasie ogniowej, inwerter, ale także na inne ważne elementy instalacji, jak np. okablowanie i jego zabezpieczenie czy materiały izolacyjne.

Gwarancje

A skoro już o elementach instalacji mowa, to nie możemy zapomnieć o gwarancji. Wiadomo, że instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na lata… Jest jedno “ale”. Jeśli zdecydujesz się na samodzielny montaż, to po pierwsze nie będziesz miał gwarancji na sam montaż, a po drugie, kupując komponenty, musisz wziąć pod uwagę obejmujące je gwarancje producentów

Wybierając dużą firmę zajmującą się instalacjami fotowoltaicznymi nie musisz martwić się o kontakt z producentami komponentów, którzy nierzadko swoje siedziby mają np. w Azji. Przeważnie największe firmy montujące fotowoltaikę mają kilkunastoletnie gwarancje – to oni są odpowiedzialni za wymianę niedziałającego sprzętu. W Stilo Energy taka gwarancja wynosi 12 lat na wszystkie elementy instalacji, a na same mikrofalowniki aż 20 lat.

REKLAMA

Montaż

Montaż to chyba najtrudniejszy, a przede wszystkim najniebezpieczniejszy element przy samodzielnej instalacji. Załóżmy, że uda Ci się znaleźć dobre komponenty, a Twój dach jest idealnie ułożony, więc bez problemu ustaliłeś, gdzie powinny znajdować się panele fotowoltaiczne. Wydaje się, że najtrudniejsze za Tobą. Nic bardziej mylnego. W zależności od wybranej technologii napięcie prądu stałego w Twojej instalacji może wynosić od 60V do nawet 1000V.

Napięcie bezpieczne jeśli chodzi o oddziaływanie prądu elektrycznego na organizm ludzki to maksymalnie 60V dla prądu stałego. Nie oszukujmy się, przy montowaniu instalacji przez osobę bez doświadczenia o drobny błąd bardzo łatwo, a konsekwencje takiego błędu mogą być tragiczne. Co więcej błąd w montażu – nawet niewielkie spięcie przy złączkach może skutkować powstaniem łuku DC, a w konsekwencji wybuchem pożaru.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez BRE National Solar Center, prawidłowo zaprojektowana, zamontowana oraz eksploatowana instalacja nie stwarza zwiększonego ryzyka powstania pożaru w budynku. Problem pojawia się wtedy, kiedy instalacja nie spełnia wymienionych wyżej warunków.

Według danych BRE National Solar Centre najczęstszą przyczyną pożarów w Wielkiej Brytanii, zaraz po czynnikach zewnętrznych, np. wyładowaniach atmosferycznych (47%) są błędy montażowe (36%). Równie ważny co montaż jest dobór odpowiednich komponentów. Wadliwy sprzęt odpowiada za 12% pożarów instalacji fotowoltaicznych.

Choć fotowoltaika jest bezpieczną technologią, a incydenty pożarowe są rzadkie, przy wyborze swojej instalacji należy mieć na uwadze aspekty, które decydują o jej niezawodności. Istotne jest, aby zrozumieć podstawowe mechanizmy, przez które w instalacji PV może pojawić się ogień i wiedzieć co możemy zrobić, aby temu zapobiec.

Więcej o bezpieczeństwie przeciwpożarowym możesz przeczytać w artykule poświęconemu tej tematyce.

Przygotowanie dokumentacji dla zakładu energetycznego

Do tego formalności. Przed uruchomieniem instalacji musisz wypełnić wszystkie dokumenty dla zakładu energetycznego, związane z przyłączeniem nowego prosumenta i nowej mikroinstalacji do sieci energetycznej. Masz pewność, że samodzielnie wypełnisz je poprawnie i nie będziesz jeździć kilkukrotnie do urzędu, aby nanieść niezbędne poprawki? Z dostawcą fotowoltaiki u boku nie masz tego problemu. Całą dokumentacją zajmuje się za Ciebie pracownik firmy fotowoltaicznej, który takich wniosków wypełnia setki miesięcznie.

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej własnej roboty

Ubezpieczenie fotowoltaiki przyda się w razie awarii, zniszczeń, spowodowanych np. burzami, huraganami, gradobiciami, czy choćby kradzieży. Nie zapomnij o nim. Dodatkowe odszkodowanie może przydać się podczas naprawy instalacji. Ale uwaga! W przypadku samodzielnego montażu fotowoltaiki jest ryzyko, że rzeczoznawca uzna, iż określona usterka powstała z Twojej winy lub błędu jako montera. Na tej podstawie ubezpieczyciel może odmówić Ci wypłaty środków, a Ty zostaniesz z tym problemem sam. Współpracując z doświadczonym dostawcą fotowoltaiki, masz pewność, że instalacja fotowoltaiczna jest zgodna ze wszystkimi wymogami prawnymi i dokumentacją.

Instalacja fotowoltaiczna DIY – czy ma to sens?

Przeczytanie setek wpisów na forach internetowych, czy blogach budowlanych nie sprawi, że o instalacjach fotowoltaicznych będziesz wiedzieć wszystko od A do Z. Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych to duże ryzyko utraty zainwestowanych środków oraz zagrożenie dla bezpieczeństwa Twojego domu i rodziny. Brak odpowiedniego audytu energetycznego, błędny projekt, braki w dokumentacji – to wszystko może sprawić, że zamiast oszczędności fotowoltaika wygeneruje ogromne koszty i problemy, a zwrot z inwestycji w fotowoltaikę nastąpi nie po 6, a po kilkudziesięciu latach.


artykuł sponsorowany