Fotowoltaika wchodzi do Rosji

Fotowoltaika wchodzi do Rosji
Microsun press

Rosyjska firma z branży fotowoltaicznej uruchomi fabrykę, której moc produkcyjna wyniesie 130 MW/rok. Będzie to jedna z pierwszych inwestycji na rosyjskim rynku solarnym. {więcej}

Inwestycja będzie zlokalizowana w znajdującym się w Republice Czuwaskiej Nowoczeboksarsku, 600 km od Moskwy.

Inwestorem jest działająca w branży solarnej od roku 2009, rosyjska firma Hevel Solar. Wyposażenie niezbędne do produkcji paneli oraz jego montaż zapewni firma Schneider Electric, która zajmie sie także szkoleniem kadry.

REKLAMA

Fabryka ma zostać oddana do użytku jeszcze w pierwszym kwartale tego roku i będą w niej produkowane panele PV w technologii cienkowarstwowej. Hevel Solar zakłada szybki rozwój rodzimego rynku solarnego, a odbiorcami produkowanych przez niego paneli mają być głównie inwestorzy rosyjscy.

REKLAMA

Jak przekonuje Dmitrij Prijakhin, CEO firmy, celem rosyjskiego rządu jest zwiększenie udziału energii odnawialnej w energetycznym miksie Rosji z obecnych 1,5% do 4,5% w roku 2015.

Ważnymi rynkami zbytu dla Hevel Solar mają być także kraje Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.

Hevel Solar w 51-procentach należy do holdingu Renova, którego właścicielem jest oligarcha Wiktor Wekselberg, a pozostałe 49% udziałów posiada działająca w branży nanotechnologii firma Rusnano.

Czytaj o rozwoju energetyki fotowoltaicznej na Ukrainie w artykule: Ukraina: powstaje największa farma słoneczna w Europie


red. gramwzielone.pl